Tovább dagad a szivárogtatási botrány: az USA szerint az ENSZ-főtitkár nem volt elég oroszellenes
Kifogásolták, hogy Antonio Guterres „aláásta” Oroszország felelősségre vonását
Tovább dagad a szivárogtatási botrány: az USA szerint az ENSZ-főtitkár nem volt elég oroszellenes

Illusztráció.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2023. 04. 13.
A kiszivárgott jelentések részletesen beszámoltak az ENSZ-főtitkár magánbeszélgetéseiről, és az is kiderült belőlük, hogy az USA szerint Antonio Guterres nem volt elég kemény Oroszországgal szemben.

Ahogy arról beszámoltunk, a napokban titkosított hírszerzési dokumentumokat szivárogtatott ki valaki az USA-ban, amelyek közül több is kínos részleteket tartalmaz.

Az online közzétett dokumentumok szerint az Egyesült Államok az ENSZ-főtitkárt is lehallgathatta, és jelentés készült a helyettesével folytatott magánbeszélgetéseiről.

Az egyik kiszivárgott jelentés arról szólt, hogy Guterres igyekezett kompromisszumos megoldást találni, hogy Törökország közreműködésével végül létrejöhessen a háború miatt felhalmozódott ukrán gabona elszállításáról szóló megállapodás.

Guterres hangsúlyozta, hogy azért tesz erőfeszítést, hogy javítsa Oroszország exportképességét, még akkor is, ha ez szankcióval sújtott orosz szervezetek vagy személyek tevékenységeit is magában foglalja”

- áll a jelentésben.

A dokumentum szerint a főtitkárnak intézkedései viszont “aláásták azokat az erőfeszítéseket, amelyekkel Moszkvát akarták felelősségre vonni” az ukrajnai háború miatt.

Oroszország több alkalommal is kifogásolta, hogy bár a gabona és a műtrágya nem volt szankció alá vonva, mégis nehezen tudták megoldani ezeknek az áruknak a szállítását megoldani a büntetőintézkedések miatt, és Moszkva több alkalommal is azzal fenyegetőzött, hogy felmondja a gabonamegállapodást, ha nem veszik figyelembe az aggályait.

Az ENSZ tisztviselői visszautasították azt a feltételezést, hogy Guterres túl engedékeny lett volna Oroszországgal szemben, és azzal érveltek, hogy a főtitkár az Oroszországgal folytatott egyeztetések során végig azt tartotta szem előtt, hogy mérsékelni lehessen “a háború hatásait a világ legszegényebbjei számára”.

A nyilvánosságra hozott amerikai dokumentumokból az is kiderül, hogy az ENSZ-főtitkárt “megdöbbentette”, amikor Ursula von der Leyen felszólította az európai államokat arra, hogy gyártsanak több fegyvert és lőszert Ukrajna számára.

(BBC News / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!