Tizennégy órányi sötétség, megbénult városok telefonszolgáltatás, pénzfelvételi lehetőség, közlekedési lámpák, működő benzinkutak és működő hűtők nélkül. Akinél volt készpénz, kisebb boltokban tudott vásárolni, ahol a hűtők tartalmán igyekeztek gyorsan túladni, de akik a bankkártyájukon tárolták a pénzüket, kétségbeesetten próbáltak úrrá lenni a lehetetlen helyzeten. Sokan a kórházak áramfejlesztőkön kitartó világosságához és wifijéhez gyűltek a szükséghelyzetben. Erre még nem volt példa az Ibériai-félszigeten, ahol máig nem sikerült megtalálni a kiterjedt áramkimaradás okát – ugyanakkor ismét előtérbe került a felkészülés és a hálózatoktól független életmód szükségessége.
De hogyan történhetett ilyesmi Európa két igazán fejlettnek számító országában? A vizsgálatokból az derült ki, hogy a következő tényezők játszhattak szerepet az incidensben. Először is Spanyolország nemzeti hálózatüzemeltetője, a Red Eléctrica de España arról számolt be, hogy erőteljes ingadozásokat észleltek az elektromos hálózatban, melyek a töréspontig feszítették a rendszert. Portugáliában a tisztviselők egy ritka meteorológiai eseményre hivatkoztak, amely káoszt okozott az elektromos rendszerben. A szakértők szerint egy hirtelen légköri zavar okozta a feszültségcsúcsokat. Az energiarendszerek emellett tökéletes egyensúlyban tudnak működni: a termelésnek szinte másodpercről másodpercre meg kell egyeznie a fogyasztással. Április 28-án ez a harmónia megbomlott. Amikor az energiatermelés nem tudja kielégíteni a keresletet, a hálózat automatikusan lekapcsol részeket, hogy megvédje magát a teljes megsemmisüléstől.
A nagy áramkimaradáshoz az is hozzájárulhatott, hogy Délnyugat-Franciaországban ugyanebben az időben jelentettek egy tűzesetet, mely valószínűleg megrongálta vagy megzavarta a Spanyolországot és Portugáliát a tágabb értelemben vett európai hálózattal összekötő kritikus nagyfeszültségű távvezetékeket. Szintén fontos szempont a megújuló energiára való túlzott támaszkodás. A napelemeknek és szélturbináknak azonban van egy hibájuk: kiszámíthatatlanok. Ha nincs elegendő hagyományos energiaforrás (például gázerőművek) készenlétben, a hálózat nehezen tud reagálni a hirtelen változásokra.