A törvénymódosítás értelmében január 1-től a műsorterjesztők – a digitális kábelszolgáltatók (amelyek közül a UPC, a Digi és a Telekom a legnagyobb valamint a műholdas szolgáltatók és a földfelszíni digitális sugárzást biztosító MindigTV) – kötelesek helyet biztosítani alapcsomagjaikban két új köztévés csatornának, mégpedig HD minőségben. Sőt, az úgynevezett csatornakiosztásban is előre kell sorolniuk az állami adókat – versenyelőnyt biztosítva ezzel nekik.
A tervezet fideszes előterjesztői – Dunai Mónika és Tuzson Bence – igyekeztek hangsúlyozni, hogy szó sincs a kereskedelmi tévék kiszorításáról, a médiapiac kormányzati átszabásáról, hiszen a szolgáltatóknak nem lesz kötelező kirakniuk egyetlen csatornát sem az alapcsomagból. Ez azonban csak féligazság: a jelenlegi sávszélességekbe ugyanis nem fér bele két új csatorna. Ha a „kertévéknek” ki kellene esniük, az a reklámadó és a kábelszolgáltatási díjak megvonása után a harmadik csapás lenne számukra, hiszen a reklámpiacuk is apadna (ez az állami megrendelésekből részesülő Tv2-t kevésbé érintené érzékenyen, mint a tiltólistán lévő RTL Klubot).
Nem véletlen, hogy az RTL Klub programigazgatója azonnal találva érezte magukat. „A javaslat, ami igazi hungarikumnak is tekinthető, újabb kísérlet a médiaszabadság és a szabad verseny korlátozására, hiszen nem engedi, hogy a csatornákat a szolgáltatók saját szempontjaik, nézettségük alapján sorolják be” – írta közleményében. Úgy tűnik, Kolosi leginkább az ingyenesen fogható földfelszíni digitális sugárzás kapcsán aggódik: az RTL Híradója szerint 350 ezer háztartásban élő néző veszíthetné el a lehetőségét annak, hogy „független információkhoz és hírekhez jusson a legfontosabb médiumon, azaz a televízión keresztül”.