A téma jobboldali felelőse kétség kívül az a Semjén Zsolt, aki az Orbán-kormány idején helyettes egyházügyi államtitkárként három éven át dolgozott - sikertelenül - a rendszerváltáskor született, lelkiismereti- és vallásszabadságról szóló törvény megváltoztatásán. Ezúttal is ő rukkolt elő az ATV Jam című műsorában azzal, hogy hazánkban jelenleg „egyszerűbb egyházat alapítani, mint bélyeggyűjtő egyesületet". Akik pedig élnek a lehetőséggel, azok a KDNP elnöke szerint sokszor vissza is élnek vele. Semjén konkrét eseteket is mondott. Tudomása szerint többek között prostituáltak, illetve különféle, távolról sem szakrális tárgyakkal kereskedők élnek vissza az állam és az adófizetők jóindulatával.
Ő maga ezért azt javasolja, hogy a Fővárosi Bíróságot egy, a „tudományos élet szakértőiből összeállított grémium" segítse az egyház fogalmának definiálásában és a vallási tevékenység kritériumainak pontosításában.
Értő fülek és kifinomult szimatok azonnal érzékelték, hogy vége a kényszerű hallgatás időszakának, a közelgő új éra kedvező szelet biztosíthat a szocialisták érzéketlensége miatt két ciklus óta lefojtott egyházi vonatkozású „csatározásoknak". Előbb a szélsőjobb egyik hetilapja, majd a köztévé hétvégi magazinja foglalkozott a liberálisnak kikiáltott egyházalapítási gyakorlattal, és kiragadott példáikkal azt sugallták, hogy bizony Magyarországon még azt sem lehet pontosan tudni, hány vallásfelekezet is van valójában. Az újonnan alakulókat pedig semmi más nem vezérli, mint a pénzszerzési technikák gyarapítása.