Aktivisták és a paksi kommandósok találkozása. Földközeli ügy Fotó: MTI
"A Greenpeace radikális, de az erőszakot elutasító szervezet. A világon számos helyen rendeztünk tüntetéseket, s így hozzászoktunk a rendőrök módszereihez, de a paksi demonstráción nem számítottunk ilyen agresszív fellépésre" – állította Kalovits Judit, a zöldszervezet magyar csoportjának szóvivője.
Múlt héten harminc aktivista – akik kilenc országból érkeztek – az atomerőm? élettartamának meghosszabbítása elleni tiltakozásként eltorlaszolta az egyik teherbejárót, és többen az erőm? kerítésére akartak felmászni. A helyszínre kiérkező rendőrök azonban ezt már megakadályozták. A Greenpeace adatai szerint a rendőrök huszonegy embert bilincseltek meg: egyik környezetvédőnek eltört az ujja, egy másik társuk pedig kéz- és vállsérülést szenvedett.
A Greenpeace tájékoztatóját követően az ORFK is sajtótájékoztatót tartott. Köllő Imre, Paks rendőrkapitánya elmondta: már egy hónappal ezelőtt Greenpeace-aktivisták csoportja be nem jelentett demonstrációba kezdett az atomerőműnél, de akkor a kivonuló rendőrök felszólítására a zöld aktivisták elvonultak. A kapitány szerint ezzel mintegy tesztelték a rendőrség reakcióit. Egyébként a sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy a rendőröknek – egy "elfogott" e-mail miatt – tudomása volt arról, hogy a Greenpeace "veszélyes" akcióra készül. A rendőrség szerint nem léphettek fel mindaddig, amíg a Greenpeace-aktivisták nem követtek el jogsértést.
Hatala József vezérőrnagy, az ORFK közbiztonsági főigazgatója a sajtótájékoztatón a minden körülményre kiterjedő belső vizsgálat megállapításaira hivatkozva leszögezte: az ORFK szakszerűnek és törvényesnek értékelte a rendőrség paksi fellépését.
Örökzöldek sikerlistája