A francia nemzeti ünnepen történt, 84 ember halálával járó nizzai terrortámadás óta tovább csökkent a François Hollande elnök vezette szocialista kormányzat népszerűsége. A múlt heti normandiai templomi mészárlást követően pedig még inkább felerősödtek a bíráló hangok – kiderült ugyanis, hogy az elkövetőket a hatóságok szélsőséges iszlamista nézeteik és terrorista kapcsolataik miatt már megfigyelés alatt tartották. A terrorcselekményt így sem sikerült megakadályozni, ami egy 85 éves katolikus pap életébe került.
Manuel Valls francia miniszterelnök a kritikák közepette próbálja menteni a menthetőt. Azt elismerte, hogy hibás döntés volt az igazságszolgáltatás részéről Adel Kermiche elengedése. Valls hangsúlyozta: nem a bírákat akarja felelőssé tenni a terrorcselekményekért, de az esetből azt a tanulságot le kell vonniuk, hogy „az ilyen ügyekhez máshogy kell hozzáállni, és figyelembe kell venni a dzsihádisták színlelési taktikáit.”
A kormányfő azt is szükségesnek látja, hogy Franciaország újraértelmezze az iszlámhoz fűződő viszonyát. Valls elképzeléseit több fórumon is felvázolta az elmúlt napokban. A Le Journal du Dimanche nevű francia hetilapban arról írt, hogy az iszlám a „második legnagyobb vallás az országban, de a szélsőségesség szörnyű mérge kezdett el terjedni”. „Sok franciaországi muszlimot túszul ejt a fundamentalista szalafizmus, a Muszlim Testvériség” – állapítja meg a miniszterelnök. Valls úgy véli, „Párizsnak egyensúlyt kell találnia az iszlámmal, amelynek keretében a Köztársaság garantálni tudja a szabad vallásgyakorlást”. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy ezt egyre nehezebb lesz biztosítani, ha az iszlám nem segít a Köztársaságnak harcolni azok ellen, akik a szabadságjogokat akarják aláásni.