A lakosság várhatóan közvetlenül dönthet a következő kérdésekben: Egyetért-e Ön azzal, hogy házasságnak semmilyen más együttélési forma ne legyen nevezhető, kizárólag egy nő és egy férfi közötti kötelék? Egyetért-e Ön azzal, hogy azonos nemű párok vagy csoportok ne fogadhassanak örökbe, és ne nevelhessenek fel gyermeket? Egyetért-e Ön azzal, hogy az iskolák ne kötelezhessék a gyerekeket a szexuális viselkedés vagy eutanázia tárgykörében tartott tanórákon való megjelenésre, ha a gyerekek vagy szüleik nem értenek egyet ezen tanórák tartalmával?
A negyedik kérdés, amelyben az alkotmánybíróság szerint nem lehet népszavazáson dönteni: Egyetért-e Ön azzal, hogy egyetlen együtt-élési forma se kapja meg azt a törvényben megszabott különleges védelmet, jogokat és kötelességeket, amelyek a házasságra és a házastársakra vonatkoznak?
A Szövetség a Családért szervezet 2013 végén alakult a házasság és család hagyományos értékeinek védelme érdekében mint pártoktól és ideológiáktól független polgári kezdeményezés. Jelenleg 107 szervezet a tagja, amelyek összesen mintegy 200 ezer embert képviselnek. Érvelésük szerint azért szükséges a népszavazás ezekben a kérdésekben, mert nyugatról egyre nagyobb nyomás nehezedik a jogalkotókra a homoszexuálisok regisztrált együttélésének, „házasságának” és örökbefogadási jogának az elfogadtatása érdekében. Szlovákiában ebben az évben emelték az alkotmányba, hogy a házasság egy nő és egy férfi közötti kötelék, amely különleges jogokat és védelmet élvez. A családvédők szerint ez az alkotmánymódosítás nem elégséges, mivel például Horvátországban az alkotmányos definíció elfogadása után elfogadták az azonos neműek regisztrált együttélését is, amely pedig kapu ahhoz, hogy gyerekeket is örökbe fogadhassanak. (Csehországban is elfogadásra vár egy, a melegek számára az örökbefogadást lehetővé tevő törvény, ott a regisztrált partnerség már törvényileg elfogadott).
A másik oldalon a melegjogi szervezetek éles kritikát fogalmaznak meg az alkotmánybírósági döntés és maga a referendum ellen. A szlovák liberális média is inkább negatív állásponton van, homofóbnak nyilvánítva a kezdeményezést. A szlovák társadalom viszont sokkal támogatóbb. A négy kérdésről – még az alkotmánybírósági döntés előtt – készült reprezentatív közvélemény-kutatás szerint a polgárok nagy többségben a család védelme mellett tennék le a voksukat. Függetlenül attól, hogy részt venne-e a referendumon (a részvételét szinte biztosra mintegy 45 százalék, valószínűnek 28 százalék mondta), a megkérdezettek 70-90 százaléka a kérdésekre igennel válaszolna.
Előreláthatólag tehát újra a részvétel lesz a döntő. Szlovákia történetében eddig hét népszavazás volt, ebből csak egy volt sikeres, a többin a résztvevők aránya nem érte el a szükséges ötven százalékot. Jogászok azon is vitatkoznak, hogy az esetleges érvényes referendum mire kötelezné a törvényhozókat. A szlovák törvényhozásban jelenleg többségben vannak a családügyben inkább konzervatív álláspontot képviselő pártok. Az említett alkotmánymódosítást az ellenzéki Kereszténydemokrata Mozgalom és a kormányzó Smer párt mellett más pártok képviselői is támogatták. Így magának a referendumnak a megvalósulása, még inkább esetleges sikeres kimenetele erős üzenet lenne, amely valószínűleg hosszú ideig parkolópályára tenné a melegek jogainak bővítését Szlovákiában.
Modern élet