Újabb tízezer tartalékost mozgósított Izrael a konfliktus tovább éleződése miatt a hét elején – egyetemista diákoktól a dolgozó családapákig. Bár kedden délután a Hamasz egyiptomi, katari és amerikai közreműködésre „hosszú távú tűzszünetet” jelentett be, amelyet Netanjahu kormányzati szavazás nélkül elfogadott, a felek legfontosabb követelései, mint a gázai blokád feloldása, illetve az övezet demilitarizálása jövőbeli egyeztetés tárgyát képezik. Gázából pedig azóta is folyamatosan küldik a rakétákat. A tűzszünet értelmében megnyitják a határokat a segélyszállítmányok előtt, és kiterjesztik a halászati övezetet, a gázai utcákon pedig palesztinok ezrei ünnepelték győzelmüket és az ötven napja tartó vérontás végét nyilvánosságra merészkedő vezetőikkel együtt.
Izraeli lakosok tízezrei figyelik féltő izgatottsággal percről percre a híreket, az utcákon „Szeretjük a katonáinkat!” plakátok garmadájával találkozunk. A Kármel-hegy tetején fekvő Haifa Egyetem leglátványosabb pontjaként magasodó Eskol-torony ablakaiból hetekig az izraeli zászló alakját kirajzolva szűrődtek ki a fények, szintén a hadsereggel való szolidaritásuk kifejezéseképpen.
A hadköteles felnőtteket akármelyik pillanatban behívhatják. Az, hogy éppen kinek és mennyi időre kell mennie, főleg attól függ, hogy a hadsereg mely egységében szolgált. Egy számítástechnikát hallgató haifai egyetemista például a vizsgái közepén állt fel az iskolapadból júliusban, hogy hazája védelmére siessen. Elmondása alapján, amikor másfél hónap után hazaengedték, olyan volt, mintha éveket töltött volna távol az otthonától: „Mikor a katonai kötelezettségeinket teljesítjük, sokkal lassabban, vagy szinte nem is érnek el hozzánk a hétköznapi, olykor a családi hírek sem. Olyan, mintha teljesen kiszakadnánk a mindennapi életünkből.” Visszaérkezve sem a nyári pihenés várt rá, hanem a vizsgái pótlása. A folyamatos fenyegetettség miatt pár nappal később ismét behívót kapott.