2017. december 31-e előtt kerülne sor Nagy-Britanniában arra a népszavazásra, amelyben az az egyszerű kérdés állna, hogy: „Ön szerint az Európai Unió tagállama maradjon az Egyesült Királyság?” – ez szerepel abban a törvénytervezetben, amit nyilvánosságra hoztak a konzervatívok az uniós tagságról szóló referendumról. Elfogadtatása azonban nem lesz egyszerű: a javaslat ugyanis egyéni képviselői indítványként született, és az ellenzéki Munkáspártból legalább 30 képviselőnek kellene támogatnia, hogy egyáltalán napirendre kerüljön az alsóházban. A munkáspártiak többsége ellenzi, hogy most szavazzanak a tagságról, igaz, nem zárták ki annak lehetőségét a jövőben. De a konzervatívok koalíciós partnerei, a liberális demokraták sem támogatják a népszavazást. Rájuk úgy próbálnak nyomást gyakorolni a toryk, hogy Nick Clegget egy 2010-es ígéretére emlékeztetik, amelyben ő is az uniós tagságról szóló népszavazást ígérte. De ha sikerül is meggyőzni partnerüket, akkor sem biztos, hogy a parlament mindkét háza elfogadja a javaslatot.
David Cameron mindenesetre úgy nyilatkozott az Egyesült Államokból, hogy a nemzet érdeke megváltoztatni a kapcsolatukat Európával. A brit miniszterelnök szerint az indítvány azt mutatja, hogy csak a konzervatívok biztosítják az egyértelmű választás lehetőségét Nagy-Britannia európai jövőjét illetően. Az uniós tagságra egyébként Barack Obama is kitért, amikor Washingtonban fogadta Cameront. Az amerikai elnök állásfoglalása egyáltalán nem meglepő vagy újkeletű, már a brit kormányfő januári beszéde előtt kifejezte, hogy az Egyesült Államok erős Nagy-Britanniát akar egy erős Európai Unióban. Obama most arról beszélt, hogy először meg kell nézni, hogy helyre lehet-e állítani egy nagyon fontos kapcsolatban azt, ami megromlott, mielőtt megszakítják azt. Hangsúlyozta, hogy végső soron a briteknek kell dönteniük a kérdésben, de szerinte az uniós tagság Nagy-Britannia globális befolyását fejezi ki. Azt viszont elismerte, hogy az uniós reformokról szóló tárgyalások kemények lesznek, és nem mert találgatásokba bocsátkozni arról sem, hogy a briteknek sikerül-e elérni célkitűzéseiket.
Obama véleménynyilvánítása egyébként azért sem mellékes, mert az euroszkeptikus britek azt szokták hangoztatni, hogy ha kilépnek az unióból, akkor megerősíthetik kapcsolatukat az Egyesült Államokkal. A fehér házi találkozón viszont a két vezető egy történelmi kereskedelmi megállapodásról is egyeztetett az Európai Unió és az Egyesült Államok között, amely az Európa-pártiak szerint jó érv lehet az uniós tagság mellett. A szabadkereskedelmi szerződésről szóló tárgyalások még a júniusi, Észak-Írországban tartandó G8-as csúcs előtt megkezdődhetnek.