Rohamrendőrök és ellenzéki tüntetők Kijevben az elnöki palota előtt. Melyik oldal enged? Fotó: Reuters
Ahogy előre is lehetett sejteni, november 21-én sem ért véget az ukrajnai elnökválasztás. Sőt, jelen pillanatban úgy fest a dolog, hogy az országnak három elnöke is van: az egyik még hivatalban, a másik kettőt pedig híveik tartják annak.
Ami a hivatalos választási eredményt illeti, a november 24-i adatok értelmében Viktor Janukovics, jelenlegi miniszterelnök a szavazatok 49,5 százalékát kapta, majdnem 3 százalékkal megelőzve ezzel vetélytársát, Viktor Juscsenkót, akire a választók 46,7 százaléka adta le a voksát. Janukovics győzelmét a stábja még aznap bejelentette; este pedig Vlagyimir Putyin gratulált neki. Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy "kiélezett küzdelem volt, de nyílt és becsületes, a győzelem pedig hiteles”. Putyin véleményét Belorusszia elnöke, az immár örökös államfői címre esélyes Alekszandr Lukasenko is osztotta; a többi tagállam azonban egyelőre nem ismerte el Janukovicsot, mint Ukrajna új elnökét.
Azonban Viktor Juscsenkó is elnöknek kiáltotta ki magát, függetlenül attól, hogy a hivatalos adatok szerint alulmaradt a választáson. Ezen a véleményen van Ukrajna lakosságának gyakorlatilag a fele, amely ebbéli véleményét konkrét tettekkel is alátámasztja. Már a választások másnapján Janukovics győzelmének kihirdetését követően Nyugat-Ukrajna kijelentette, hogy az ő elnöke Viktor Juscsenko. Lvov városa – mely gyakorlatilag (és nem hivatalosan) Nyugat-Ukrajna központja – a városi tanács soron következő ülésszakán lépett fel a Kijev által képviselt központi hatalom ellen. Ezzel elindult a láncreakció.
Viktor Juscsenkó, akit a tüntetők elnökként ünnepeltek. Támogatás Nyugatról Fotó: Reuters