Szép új világ: ezüst golyókkal szkennelnék az embereket, és alternatív pénzvilágot építenének ezek a techguruk
Ebből mi lesz?
Szép új világ: ezüst golyókkal szkennelnék az embereket, és alternatív pénzvilágot építenének ezek a techguruk

Elon Musk és Sam Altman(Youtube/Bloomberg Technology; Shutterstock/Puzzlepix)

2023. 07. 26.
Két nagyszabású bejelentést is tettek az elmúlt napokban a világ legbefolyásosabb techvezetői, amelyek valamiért elkerülték a magyar sajtó figyelmét, de mindkettőre érdemes odafigyelni és levonni a következtetéseket.

Az egyik Elon Musk, a Twitter tulajdonosának a lépése, amellyel egy pillanat alatt X-re cserélte a népszerű csevegőalkalmazás nevét és logóját. A háttérben viszont egy nagyon régi álma húzódik meg, miszerint felépítené a jelenlegi pénzügyi rendszer alternatíváját.

A másik hasonló babérokra tör, a ChatGPT-vel a világot meghódító mesterséges intelligencia guru, Sam Altman jelentette be, hogy útjára indítja az úgynevezett World Coin, azaz Világpénz nevű kriptovalutáját, amelyet sajátos módon íriszszkenneléssel lehetne használni.

Mindkét projekttől azt várja a techelit, hogy korszakváltást hoz a pénzvilágban.

Miről szólnak ezek az újítások?

Kezdjük először talán Sam Altman bejelentésével: az utóbbi évek legnagyobb szenzációja talán vitán felül, az OpenAI nevű cég sikere, amely az átlagemberek számára is könnyedén használhatóvá tette a mesterséges intelligenciát.

A ChatGPT néven elhíresült nyelvi szoftverük csak egy a sok lehetőség közül, ami olyan szinten forradalmasítja az életünk számos területét, hogy már most egész iparágak alakítják át a működésüket, hogy kezelni tudják a mesterséges intelligencia jelentette kihívásokat. Nos, most Sam Altman talán egy még jelentősebb projektet indított útjára, amelyről eddig valamiért csak a kriptovilágra szakosodott magyar oldalak számoltak be, a főáramú sajtó elsiklott felette.

Az OpenAI vezérigazgatója hétfőn elindította az úgynevezett World Coint, azaz a Világpénz projektjét, amelynek a legfőbb ajánlata nem is maga a kriptovaluta, hanem az ahhoz tartozó World ID, azaz egyfajta világ-azonosító, világútlevél.

A vállalat csak digitális útlevélnek írja le – egyelőre a céljuk mindössze annyi, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a felhasználó egy ember és nem pedig mesterséges intelligenciával működő robot. Mindezt úgy tudják elérni, hogy regisztrálnak az úgynevezett Világpénz-gömbökkel, amik a híradások szerint lényegében egy bowlinggolyó méretű ezüst eszközök – ezek az emberek íriszének a szkennelésével azonosítják a felhasználók emberi mívoltát, és így hozzák létre az úgynevezett világazonosítót, World ID-t

Az egész kriptovaluta mögött egy San Francisco-i és berlini székhelyű cég áll, a Tools for Humanity, ami lefordítva annyit tesz, hogy Eszközök az Emberiség számára. Ennek a projektnek már most kétmillió béta felhasználója van, eddig a világ 20 országának 35 városára terjesztették ki az alkalmazásukat.

A cég társalapítója egy bizonyos Alex Blania, ő a Reutersnek azt mondta, hogy a céljuk az, hogy a világazonosítókat senki ne tudja ellenőrizni kívülről, vagy akár leállítani semmilyen szervezet által. Szerinte azért van szükség ezekre a World ID-kra, mert a mesterséges intelligencia által működtetett chatbotok egészen profin tudják utánozni az emberi beszédet, így elképesztő módon tudnak megtéveszteni bárkit.

Itt fontos megjegyezni: lényegében akkor az OpenAI megteremtette azt a veszélyt és kockázatot a mesterséges intelligencia projektjeivel, amelyre most megoldást kínálnak a globális, mindenkire kiterjedő íriszszkenneléssel, világazonosítóval és világpénzzel. 

Sam Altman egyébként szintén hasonló veszélyre hívja fel a figyelmet a Reutersnek adott nyilatkozatában, ő arról beszél, hogy a mesterséges intelligencia hihetetlen mértékben hat majd a globális gazdaság alakítására, és ennek a kezelésében segíthet a Világpénz. Sőt, a techguru tovább is megy, már most arról példálózik, hogy az univerzális alapjövedelem kapcsán az ő alkalmazásuk kiválóan tudna segíteni a jövedelmi egyenlőtlenségek leküzdésében. Arról ugyanakkor még nincs elképzelése, hogy milyen döntéshozó tudná elosztani igazságosan a pénzt, de szerinte a Világpénz, a World Coin megteremti az alapokat ahhoz, hogy ez megvalósulhasson.

A híres "X"

Ehhez kapcsolódik áttételesen, hogy Elon Musk bejelentette, hogy X-re változtatja a Twitter nevét és logóját. A brandgyilkos elképzelés a világ leggazdagabb emberétől is szokatlan húzás, ám nem teljesen előzmény nélküli.

Az X.com eredetileg egy online bank volt, amelyet még 1999-ben alapított többek között Elon Musk.

Ez volt a világ első online bankja, a céljuk a pénzügyi világ forradalmasítása volt, ami részben megvalósult, hiszen ebből nőtt ki Musk első nagysikerű projektje a PayPal is. Most ezt a régi álmot akarja megvalósítani a multimilliárdos vállalkozó érdekes módon a Twitteren keresztül. Elon Musk a mostani névváltoztatással is azt hangsúlyozta, hogy a Twittert egy mindent átfogó alkalmazássá akarja változtatni, ami messze több, mint egy csevegőalkalmazás.

A platformot ötletek, áruk, szolgáltatások és lehetőségek globális piacterévé alakítanák át, amelyet a mesterséges intelligencia működtet.

Sőt a vállalkozó elárulta azt is, hogy a Twittert nem azért vásárolta meg, hogy megvédje a szólásszabadságot, hanem azért is, hogy katalizátorként szolgáljon az X, azaz egy mindent átfogó alkalmazás számára. Lefordítva a fenti nyilatkozatokat, az átfogó kommunikációs funkciók mellett különféle pénzügyi szolgáltatások bevezetését is tervezi a platoformon.

Ahol a két projekt összeér

Ráadásul hasonlóság a két techguru közötti projektben, hogy Musk számára is kiemelt szempont, hogy a felhasználókat azonosítani tudja, ezt tapasztalhattuk is a Twitter eddigi újításaiban is, Msuk egy sor fizetős szolgáltatást vezetett be az úgynevezett megerősített, megbízhatóként azonosított felhasználók számára. 

(Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!