Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
„Az emberek sok mindent fognak mondani rólam, amikor meghalok, de eltökéltem, hogy a 'gazdagként halt meg' nem lesz köztük”
- írta csütörtökön egy blogbejegyzésben.
A 69 éves Gates elmondta, hogy névadó alapítványa már 100 milliárd dollárt (75 milliárd fontot) adott egészségügyi és fejlesztési projektekre, és arra számít, hogy a következő két évtizedben a piacoktól és az inflációtól függően további 200 milliárd dollárt fog költeni.
Blogbejegyzésében Gates idézte Andrew Carnegie mágnás 1889-es, A gazdagság evangéliuma című esszéjét, amely szerint a gazdag embereknek kötelességük visszaadni vagyonukat a társadalomnak.
Gates idézte Carnegie-t, aki azt írta: „Az az ember, aki így hal meg gazdagként, kegyvesztetten hal meg”. Eredetileg ő és volt felesége, Melinda azt tervezték, hogy a Gates Alapítvány haláluk után még több évtizedig működik majd.
Még ha Gates elajándékozza vagyona 99 százalékát, még mindig milliárdos maradhat
- a Bloomberg szerint a Microsoft alapítója az ötödik leggazdagabb ember a világon.
A blogbejegyzésben megosztotta vagyonának idővonalát, amelyen a jelenlegi nettó vagyona 108 milliárd dollár, és egy nagy, kézzel rajzolt nyíl látható, amely 2045-re közel nullára csökken. Gates azt is elmondta, hogy az alapítvány 200 milliárd dolláros adományokból fog meríteni.
Alapítványának kritikusai szerint azonban Gates az adók elkerülésére használja jótékonysági státuszát, és hogy indokolatlan befolyása van a globális egészségügyi rendszerre.
Blogbejegyzésében három fő célt vázolt fel alapítványa számára: az anyák és gyermekek halálát okozó, megelőzhető betegségek felszámolása; a fertőző betegségek, köztük a malária és a kanyaró felszámolása; valamint a szegénység felszámolása több százmillió ember számára.
(BBC/Hetek)