A Háború és béke Tolsztoj legnagyobb hatású regénye – számos, a világirodalom legnagyobb műveit tartalmazó nemzetközi felsorolásban is az első helyen áll. A regény négy arisztokrata család történetén keresztül mutatja be a 19. század első évtizedeinek eseményeit Oroszországban. Részletes beszámolót ad Napóleon oroszországi hadjáratáról, Moszkva pusztulásáról illetve a francia hadsereg visszavonulásáról és pusztulásáról.
A francia forradalom eszméi radikális társadalmi felfordulást hoztak Európában: a királyság intézménye, amely évezredeket kibírt, most széthullóban volt. Az autokrata hatalmat kiszolgáló és automatikusan öröklődő arisztokrácia rendszere is bomlásnak indult. Az állammal egészségtelen szimbiózisban élő tradícionális egyházi vezetők tekintélye is megroggyant. Közben Bonaparte Napoleon „Grande Armée”-ja (Nagy hadserege) megtámadta Oroszországot és feltartóztathatatlanul közeledett Moszkva felé. A világirodalom talán legnagyobb hatású regénye, a Háború és Béke egy ilyen vészterhes korszakban játszódik, amikor kérdésessé vált a társadalmi berendezkedés, a vallás, és az életben maradás is.
Tolsztoj csodálatos egyensúlyt tart fenn a nagy horderejű történelmi események és a mindannapi élet apró mozzanatainak a bemutatása között – mutat rá a világhírű Tolsztoj-szakértő, Dr. Andrew Kaufman. Nincs olyan szereplő, aki túl jeletéktelen lenne vagy olyan témakör, amely túl nagyívű lenne ahhoz, hogy ebben a monumentális regényben szerepet ne kapna. „A szerző ide-oda cikázik a báltermek és a csataterek, a házasságkötések és a mészárlások, az egyéni sorsok és a tömegrendezvények között” – fogalmaz Kaufman. „A regény legnagyszerűbb pillanatai – Natasha első bálja, Rosztovék farkas-vadászata, és az auszterlitzi csatamezőn, sebesülten fekvő Andrej herceg víziója a ’végtelen égről’ – a világirodalom legmegindítóbb és legemlékezetesebb jelenetei közé tartoznak” – írja a szakértő.