A robotikával kapcsolatban a legtöbb ember a hollywoodi filmekből „tájékozódik”, amelyekben a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat a földön, és a túlélésért a robotok ellen kell harcolnunk. Ehhez képest mi a valóság?
– A mesterséges intelligencia még messze van a filmek világától. Hihetetlenül összetett automatikus rendszereket vagyunk képesek építeni már ma is, amelyek rendkívül bonyolult feladatok elvégzésére alkalmasak – egyelőre azonban még mérsékelt helyzetfelismerési képességekkel. Ugyanakkor ez az egyik legizgalmasabb terület, hiszen az elmúlt évtizedben hatalmas áttöréseket ért el a tudományos közösség: eljutottunk oda, hogy az ipari környezetben, futószalag mellett dolgozó robotok mellett megjelentek az önvezető autók vagy a különböző katasztrófahelyzetekben segédkező robotok, amelyek előre nem látható problémákra is tudnak reagálni. A robbanásszerű növekedés hátterében az áll, hogy sokkal olcsóbb lett a hardver, és sokkal többen foglalkoznak ma robotikával. A szoftverfejlesztések már nem elszigetelt laborokban történnek, hanem olyan nemzetközi konzorciumok születtek, amelyek egymás eredményére közvetlenül építenek.
Mit gondol, a következő húsz évben mennyire változtatják meg a robotok a hétköznapokat? Hol és milyen szerepeket tölthetnek majd be?