Eddig 153-ra emelkedett a halottak száma. Bár múlt péntek óta nem történt nagyobb kitörés, a tűzhányó még mindig hamufelhőket ereget, és továbbra is magas szintű riasztás van érvényben. A tűzhányó a becslések alapján már 140 millió köbméter anyagot „pöfékelt” a felszínre. „Fogalmunk sincs, hogy mi lesz”– Surono, indonéz kormányzati vulkanológus így kommentálta a Merapi tűzhányó fokozódó aktivitását. A háromezer méter magas Tűz hegye miatt a katasztrófákból bőségesen kijutott most is ebben a térségben. A vulkán kitörése előtt alig néhány órával 3-6 méteres hullámokkal söpört végig Szumátra nyugati partjainál egy cunami. A szökőárt egy 7,7-es erősségű földrengés váltotta ki, melynek epicentruma a szörfösök egyik kedvelt helyének számító Mentawai-szigetek közelében volt. „Ez a Merapi legsúlyosabb kitörése legalább száz évre visszamenőleg” – állítja az Energiaügyi Minisztérium vezető geológusa, Raden Sukhyiar a Jakarta Post hasábjain. 235 millió ember van kitéve földrengéseknek, vulkánkitöréseknek, mivel az indonéz szigetvilág az úgynevezett csendes-óceáni tűzgyűrűn fekszik több kontinentális lemez találkozásának sávjában. A térségben ezért rendkívül erős a vulkáni tevékenység, és gyakoriak a földrengések.
„Ki kell jutnod onnan! Haza kell jönnöd!" - küldik az SMS-eket a szülei Linda Ervanának. A 21 éves történészhallgató barátaival a yogyakartai vasútállomáson tartózkodott a katasztrófa idején. „Olyan volt az egész, mint egy katasztrófafilm" - idézi fel az eseményt Ervana 22 éves barátnője, Paulina Setin. A fiatalok nehezen tudnak hazajutni, mivel a város repülőterét lezárták.
A tűzhányó miatt elmenekülők száma is folyamatosan nő a Worldpress beszámolója szerint, eddig 320 ezer embert fogadtak be az átmeneti táborok. A sáros padlókon fekvő, s a legyekkel küszködő menekültek közül többen panaszkodnak a rossz higiéniai körülményekre, mivel nincs elég WC és tiszta ivóvíz.