Az ausztráliai Monash Intézet számos új eljárással sietett eddig is a meddő párok segítségére. Május óta Magyarországon is jelen vannak Fotó: Reuters
A statisztikai adatok riasztóak: Magyarországon minden hatodik pár meddő, és az utóbbi tíz évben a 20 év alatti nők termékenysége 29 százalékkal, míg a 20 és 24 év közöttieké 43 százalékkal csökkent. A gyermekvállalási kedv zuhan: a századfordulón tíz nő átlagosan 55 gyermeket hozott a világra, míg 2001-ben mindössze 13-at. Hazánkban a népesség megtartásához tíz nőnek legalább 21 gyermeknek kellene életet adnia, más szóval minden tíz családból hiányzik nyolc kisgyermek.
A népességi válság miatt a felelősség korántsem csak a nőké – hívja fel figyelmét lapunknak adott nyilatkozatában dr. Vereczkey Attila, a budapesti Nyírő Gyula Kórház Meddőségi Centrumának vezető főorvosa. A meddőségi vizsgálatok során kiderül, hogy ugyanakkora arányban fordul elő az, amikor a férfi nemzőképtelensége miatt marad el a várt gyermekáldás, mint fordítva. A tendencia az erősebbik nem esetében is megdöbbentő: a férfiak nemzőképessége a száz évvel ezelőttinek ma már csupán az egyötöde.
Az okok csak részben közismertek: a dohányzás–drog–alkohol fekete háromszöge más egészségügyi problémáknál gyorsabban támadja meg a reprodukciós szerveket, amelyek működése a legtörékenyebb, külső hatásoknak leginkább kiszolgáltatott területe testünknek. Dr. Vereczkey Attila szerint azonban legalább a káros szenvedélyekkel azonos mértékben felelősek a meddőségekért a felelőtlen szexuális magatartás és gyakori partnercserék miatt kialakuló betegségek is.
A fogamzáshoz megfelelő lelkiállapot kell