Újabb járvány? Közel 2 tonnányi hal pusztult el a Velencei-tóban
Újabb járvány? Közel 2 tonnányi hal pusztult el a Velencei-tóban

Velencei-tó ( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2025. 05. 14.
Mint azt a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) közölte, az elhullott halak túlnyomó többségét, 99 százalékát az inváziós idegenhonos ezüstkárász kis méretű (8-12 cm-es, átlag 30 gramm) egyedei tették ki. A kedd délig összegyűjtött és elszállíttatott összmennyiség 1800 kg.

Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.

A szervezet információi szerint a jelenlegi elhullások szombaton (május 10-én) kezdődtek jelentős mennyiségben, majd a hétfői napon jelentősen mérséklődött a friss elhullások száma, keddre pedig ez a mérőszám még tovább csökkent, tehát jelenleg folyamatosan javulóban van a helyzet. 

Hozzáteszik, hogy az elhullott halfajok összetétele, az elhullások lefolyása és az eddigi vizsgálati adatok alapján feltételezhető, hogy

a pusztulás hátterében nagyrészt egy specifikus, kizárólag a kárászféléket – így az inváziós ezüstkárászt – fertőző kórokozó állhat. 

Szerintük a helyszíni vizsgálatok arra mutatnak, hogy az elhullások összefüggésben lehetnek a halak ívásával, illetve a május elején történt hirtelen lehűléssel – ekkor szűk két napon belül 7 Celsius-fokot csökkent a vízhőmérséklet (egy héttel korábban pedig ugyanennyivel nőtt a vízhőmérséklet ugyanennyi idő alatt, tehát nagyon gyorsan) – is, amely nagy stresszhatást jelenthetett. „A lehűlés hatására az ívás hirtelen leállhat, amely az ikrás halaknál okozhat elhullást. Ez amiatt történik, mert a lerakásra kész, érett ikrát a halak nem tudják leadni és a bennük maradó ivartermék bomlásnak indul, amely belső „mérgezést” (szepszis) okoz. Feltehetően ez állhat elsősorban a ponty és compó pusztulásának hátterében” - fogalmaznak.

Ezeket a következtetéseket megerősíti, hogy a vízminőségi paraméterek eddigi vizsgálati eredményei nem mutattak sem oxigénhiányra, sem gázfelszabadulásra utaló tényezőket. 

Mint írták, az elmúlt évtizedek tapasztalatai és a vonatkozó kutatási eredmények is azt mutatják, hogy a szélsőséges időjárási jelenségek (csapadékhiány, forróság, hirtelen lehűlések) okán sajnos a halpusztulások kialakulásának kockázata is egyre gyakoribbá válik országszerte. A Velencei-tó és vízgyűjtője sem kivétel ezalól.

.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!