Működik már a telepátia: emberi páciensbe is beültették Elon Musk agyi chipjét
Nem a techmilliárdos az első, aki hasonló vállalkozásba fog
Működik már a telepátia: emberi páciensbe is beültették Elon Musk agyi chipjét

Shutterstock/Aleksandra Sova

2024. 01. 30.
Amit évek óta ígérgetett, megtörtént: Elon Musk techmilliárdos Neuralink cége sikeresen beültette első vezeték nélküli agyi chipjét egy emberi páciensbe. Az első eredmények ígéretes neurontüskéket vagy idegimpulzusokat mutattak, a páciens pedig jól gyógyul.

Musk cégének célja, hogy az emberi agyat összekapcsolja a számítógépekkel, hogy segítsen az összetett neurológiai betegségek kezelésében. Számos rivális vállalat már ültetett be hasonló eszközöket.

A Neuralink még májusban kapott engedélyt az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivataltól (FDA-tól) a chip embereken való tesztelésére, ami jelentős mérföldkő volt a korábbi, az engedély megszerzéséért folytatott küzdelmek után. Ez zöld utat adott egy hatéves vizsgálat megkezdéséhez, amely során egy robotot használnak arra, hogy sebészeti úton 64, emberi hajnál vékonyabb hajlékony szálat helyezzenek el az agy azon részére, amely a "mozgási szándékot" szabályozza.

A cég azt állítja, hogy ezek a szálak lehetővé teszik kísérleti implantátumának - amelyet vezeték nélkül tölthető akkumulátorral működtet -, hogy rögzítse és vezeték nélkül továbbítsa az agyi jeleket egy alkalmazásnak, amely dekódolja a személy mozgását.

Musk bejelentette a Neuralink első termékének neve "Telepátia", mely lehetővé teszi azt is, hogy a telefonunk, számítógépünk vagy bármilyen más eszközt vezéreljük a gondolatainkkal. Mint írta, „a kezdeti felhasználók azok lesznek, akik elvesztették végtagjaikat”. „Képzeljük el, hogy Stephen Hawking gyorsabban tudna kommunikálni, mint egy gyorsgépíró vagy egy árverésvezető. Ez a cél.”

Míg Musk szerepvállalása növeli a Neuralink ismertségét, olyan riválisokkal kell versenyeznie, akik közül néhányan már két évtizedes múltra tekintenek vissza. A utahi székhelyű Blackrock Neurotech 2004-ben ültette be az első agy-számítógép interfészt.

A Neuralink társalapítója által létrehozott Precision Neuroscience szintén a lebénult embereken segít. Implantátuma egy nagyon vékony szalagdarabra hasonlít, amely az agy felszínén ül, és "koponya-mikrorésen" keresztül ültethető be, ami a cég szerint sokkal egyszerűbb eljárás a Neuralinkénél.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!