„A jelzáloghitellel rendelkező családok a harmadik és minden további gyermek esetén egy-egy millió forintot leírhatnak a tartozásukból, azt az állam át fogja tőlük vállalni” – ismertette Orbán Viktor a kormány frissen elfogadott családpolitikai akciótervét a múlt heti Demográfiai Fórumon. Kitért arra is, hogy tovább emelik a családi adókedvezmény mértékét, különös tekintettel a kétgyermekes családokra. A program részeként a diákhitel-tartozással rendelkező nőknek két gyermek esetén a tartozás 50 százalékát, három vagy több gyermek esetén a teljes adósságát elengedik. A diplomás gyed időtartamát egyről két évre növelik. Országos bölcsődefejlesztés is várható, valamint a külföldön élő magyarok felé is kiterjesztik az anyasági támogatást és a babakötvényt.
A miniszterelnök szerint 2030-ra 2,1-re kell emelni Magyarországon a születési rátát. A természetes reprodukció helyreállítása szerinte nemzeti és egyben európai ügy, ami a családokat kiemelten támogató politika révén megvalósítható. Hozzátette, hogy hazánk élenjáró abban, hogy a GDP 4,6 százalékát fordítja családpolitikára. Emlékeztetett rá: az elmúlt alig 40 év alatt egymillióval csökkent a népességünk, ami megegyezik a második világháborús emberveszteségünkkel.
A 2018. január 1-jétől életbe lépő akcióterv pontos részletei egyelőre nem ismertek, azokra Novák Katalin családügyi államtitkárnak a Magyar Időknek adott nyilatkozataiból lehet következtetni. Novák Katalin a leginkább közérdeklődésre számot tartó jelzáloghitel állami átvállalásával kapcsolatban kifejtette: a harmadik, majd minden következő gyermek után újabb egymillió forinttal csökkentett jelzáloghitel a már meglévő lakáshitelekre vonatkozik, köztartozásra és szabad felhasználású hitelekre nem. Novák hozzátette: közel egymillió családnak van ma jelzáloghitel-tartozása, és szerinte „ez a lépés illeszkedik a devizahiteleseket megsegítő intézkedések sorába”. Az állam által átvállalt összeg nem a tőketartozást csökkenti, hanem a teljes hitelmutatóra vonatkozik. A lakáshitel-támogatás költségvetési vonzata tízmilliárd forintos nagyságrendű, a büdzsé felülről nyitott. A támogatások a várandósság harmadik hónapja után igényelhetők, az örökbefogadókról egyelőre nincs információ.