A csúcsokat döntögető októberi melegrekord ellenére – vagy pont éppen azért – ismét a száz-ezres létszámot súroló tömeg gyűlt össze a Civil Összefogás Fórum által beharangozott, immár harmadik Békemenetre, amelynek első perceiben a szervezők közül páran a mikrofon mögé lépve osztották meg gondolataikat, mielőtt a megjelentek népes tábora egy veterán Csepel teherautót követve megindult volna a Hősök tere irányába. Széles Gábor üzletember a gyarmati sors helyett ezúttal a csőcselék uralmától féltette az országot – példaként Kun Béla hatalmát említette az első világháborút követő évekből. Bayer Zsolt publicista és Bencsik András lapszerkesztő pedig a Hallgatói Hálózat (HaHa) és más balos szervezetek provokációjától óvta az embereket.
Bayer szerint a menet megzavarására készülő aktivisták azt próbálják bemutatni, hogy „mi ugyanolyan agresszívak vagyunk, mint ők”. Az agresszió mint téma egyébként máshol is előkerült, rögtön az élen menetelők egy olyan táblát tartottak, melyen a „Nem leszünk gyarmat” feliratot arra cserélték, hogy: „Aki agresszív, fél. Mi nem félünk.” A közönség soraiban a táblás önkifejezés népi művészete a „Józan többség győzni fog” típusú, mérsékelt transzparensektől az első sorban menetelők, transzcendens „Illumina nos da pacem Domine – Adj fényt és békét, Uram!” feliratán át a szocialistákat és a liberálisokat az ördöggel való cimborálással vádoló táblákig terjedt. Az utolsó percekben végül az is kiderült: kár volt a provokátoroktól félteni a Békemenetet (az interneten szerveződő ellen-megmozdulásra egyébként is mindösszesen 13-an ígérték biztosra a részvételüket), a meglehetősen tarka menet különösebb incidens nélkül, népdalokat és Kossuth-indulókat énekelve érkezett meg a központi ünnepségre a Hősök terére.
A rendőrségi kordonok és a fokozott biztonsági készültség miatt nem is volt olyan könnyű a Hősök terére kiérve egybeolvadni a sokasággal, mindazonáltal mégis jónéhány külföldi városnéző élt e lehetőséggel, ha már arra járt. A helyszín kiválasztása semmiképpen sem lehetett véletlen, hiszen a rendszerváltás hajnalán innen küldte úgymond haza a szovjet tankokat a délután főszónoka.