Szeptember 1-jétől lép hatályba az új köznevelési törvény, s a korszakváltást nyomatékosítja, hogy már a hivatalos állami tanévnyitóra sem „semleges” terepen, hanem Pécsett, a fennállásának 325. évfordulóját ünneplő ciszterci rend Nagy Lajos Gimnáziumában kerül sor. A „3. nemzeti tanévet” az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) minisztere és szakállamtitkára mellett a pécsi megyéspüspök és a zirci főapát nyitja meg.
A hivatalos tanévnyitót megelőzően a szakállamtitkárság csütörtökre szervezett egy országos eligazító értekezletet az iskolaigazgatók számára, tekintve, hogy „elfelejtette” nekik megküldeni a szokásos írásos tájékoztatót az amúgy nem kevés újdonságot tartogató tanévvel kapcsolatban.
„A köznevelési törvényt tavaly decemberben fogadta el a parlament, majd a 100 paragrafusból nyáron 42-t még az előtt módosított, hogy a jogszabály hatályba lépett volna” – emlékeztet Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke. Májusban elfogadták a Nemzeti Alaptantervet (NAT), melynek alapján a szaktárca nyárra ígérte a kerettantervek kidolgozását, amivel máig adós maradt, miként a végrehajtási rendeletek többségével is. Az új NAT 2013. szeptember 1-jétől lép érvénybe az 1., 5. és 9. osztályokban, szintén felmenő rendszerben, de egyes elemei Galló Istvánné szerint a többi évfolyamon is bevezetésre kerülnek majd, mint például a kötelező erkölcstan és hittanoktatás. Ugyancsak a jövő tanévben kerül sor a pedagógus-életpályamodell bevezetésére, amire 70 milliárd forintot különített el a kormányzat. Ez első lépcsőben minden pedagógusnak automatikus béremelést jelent majd, de a szakértők szerint a kötelezővé váló túlóra, azaz a pedagógusok heti 22-26 órás kötelező iskolai jelenléte miatt ez nem jelent majd érdemi változást.