Demokráciát csak olyan kormányzatokkal lehet építeni, amelyek valóban akarják azt – figyelmeztetett a Carnegie Europe „Új ambíció Európának” címmel közzétett javaslata, amelyet a november 1-jén hivatalba lépő új EU-külügyi biztos számára készített. A 48 pontból álló tervezetet az intézet – amelyet az egyik legmeghatározóbb „think-thanknek” (agytrösztnek), mások egyenesen a „háttérhatalom” szócsövének tartanak – vezető szakértők bevonásával készítette el.
„Az Európai Uniónak a globális hatalmi rend erőközpontjává kell válnia” – ezt javasolja a tanulmány, amely szerint eljött az ideje, hogy az európaiak ne elégedjenek meg azzal, hogy behúzódnak a képzeletbeli „Európa-erőd sáncai mögé”, hanem élére kell állniuk azoknak a globális változásoknak, amelyek az új világrendet formálják. Ezért azt javasolják az új Juncker-féle bizottságnak, hogy a közös külügyeket – amit eddig másodrendű kérdésként kezeltek – helyezze tevékenységének a „frontvonalába”.
Ehhez pedig Brüsszelnek „egységre, erőre és hatalomra” van szüksége – első lépésként az unión belül. „Az EU-külpolitika idehaza kezdődik” – írja a Carnegie-tanulmány, mert a közösség „demokratikus államok uniója”, de a „demokráciát csak olyan kormányzatokkal lehet építeni, amelyek valóban akarják azt”. (Ezt a figyelmeztetést nem is túl burkoltan Magyarországnak is szánták.)