„Új, láthatatlan és gyakran virtuális zsarnokságnak” nevezte a kapitalizmust Ferenc pápa az Evangélium öröme (Evangelii Gaudium) című apostoli buzdításában november végén. A több mint 220 oldalas dokumentum részletesen ecseteli ellenérveit a piacgazdaság kizsákmányolásával szemben, megtűzdelve olyan populista felvetésekkel, mint „hogy lehet, hogy manapság az a hír, ha két pontot esik a tőzsde, viszont az nem hír, ha egy idős hajléktalan megfagy az utcán”.
Az apostoli buzdítás után kezdtek óvatos vagy olykor szókimondó bírálatok megjelenni az év emberévé választott egyházfő kijelentéseire reagálva, főleg az Egyesült Államokban. A Forbes magazin például arra emlékeztette a vezetőt, hogy egyik elődje, II. János Pál pápa egy valódi zsarnokság, a kommunizmus megdöntésében segédkezett, és felemlegette azt is, hogy a katolikus egyház ezer évig a nyugati világ vezetője volt, és ez idő alatt is szegénység uralta a világot. A katolikus közgazdaságtan ugyanis mindig az újraelosztást hangsúlyozta megoldásként a gazdasági növekedéssel szemben, de a történelem során ezzel nem tudtak sokat tenni a nélkülözés és a nyomor ellen.
Rush Limbaugh rádiós műsorvezető egyenesen marxistának nevezte a katolikus egyház vezetőjének megnyilvánulását: „Ez tiszta marxizmus a pápa szájából” – mondta Limbaugh az apostoli buzdításra reagálva. Ferenc pápa egyébként ennek kapcsán később a La Stampa című olasz napilapnak nyilatkozott arról, hogy a marxista ideológiát rossznak tartja, de sok marxistával találkozott, akik jó emberek, ezért nem érzi sértésnek a megjegyzést.