„Ami egykor főként keresztény ország volt, azt most a növekvő muszlim lakosság lepi el, amelynek célja, hogy megőrizze iszlamista identitását és megvédje magát Nagy-Britannia sátánista értékeitől” – így beszélt a muszlimok jövőjéről az a szélsőséges szervezet, amelynek a tüntetésén 2007-ben az egyik woolwichi támadó, Michael Adebolajo is részt vett. A „muszlimok a keresztesek ellen” nevű csoportot 2011 novemberében betiltották, de az tény, hogy gyökeres demográfiai változás szemtanúi lehetünk a szigetországban.
A legutóbb készült, tavaly év végén nyilvánosságra hozott népszámlálási adatokból kiderül, hogy az elmúlt évtizedben négymillió bevándorló érkezett Nagy-Britanniába. A fővárosban, Londonban most először kisebbségbe kerültek a „fehér britek”, és majdnem kétszer annyi muszlim él az országban, mint tíz évvel ezelőtt. 2001 és 2011 között másfél millióról 2,7 millióra nőtt a muszlimok száma, ami a teljes népesség 4,8 százaléka. Néhány brit város lakosságának mintegy fele már muszlim, az olyan nagyvárosokban pedig, mint London és Manchester, a népesség 14 százalékát teszik ki. Egyesek azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy ezek az arányok valójában nagyobbak lehetnek, mert a népszámláláskor a válaszadók 7 százaléka nem nyilatkozott vallásáról. De ha ilyen ütemben halad a muszlim népesség növekedése, akkor 2030-ra már öt és fél millió muzulmán fog élni Nagy-Britanniában, ami több, mint például Kuvait muszlim lakossága.
A muszlim népesség jelentős növekedése több okkal magyarázható: egyrészt továbbra is érkeznek iszlám országokból bevándorlók a szigetországba, másrészt pedig a muszlim családokban sokkal több gyermeket vállalnak, mint a briteknél. Ennek eredményeként a fiatalabb generációkban nagyobb a muszlimok aránya. Figyelemre méltó emellett az a jelenség, hogy egyre több brit tér át az iszlám hitre. Becslések szerint évente mintegy ötezer „fehér” választja az iszlámot; ami viszont még meglepőbb, hogy az áttérők többsége – egyes felmérések szerint 60 százalékuk, más beszámolók szerint háromnegyedük – nő. Ráadásul sokan közülük a keresztény hitnek fordítottak hátat. Ezt a tendenciát is jól tükrözi a népszámlálás eredménye, amely megállapította, hogy a keresztények száma csökkent az elmúlt tíz évben.