Iráni származású női püspök kerülhet az anglikán egyház élére?
Bár a felekezet történetében nem volt még példa női érsekre, a fogadóirodák most ezt valószínűsítik
Iráni származású női püspök kerülhet az anglikán egyház élére?

X/Guli Francis-Dehqani

2025. 05. 21.
Guli Francis-Dehqani, Chelmsford püspöke lett a legesélyesebb arra, hogy Justin Welby januári távozása után elfoglalja a canterbury érseki pozíciót az anglikán egyház élén. A brit fogadóirodák első számú favoritnak tartják őt. Amennyiben őt választják meg, ő lenne a felekezet történetében az első nő, aki betölti a tisztséget.

Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.

A kinevezési folyamatot a Canterburyi Korona jelölési bizottsága bonyolítja le, amelynek elnöke Lord Evans of Weardale, az MI5 korábbi főigazgatója lesz. A bizottság első ülésére még ebben a hónapban sor kerül, és még legalább kettőre júliusban és szeptemberben.

A jelöléshez a szavazó tagok kétharmadának támogatása szükséges egy titkos szavazás során, és őszre várhatóan hivatalosan is kinevezik Welby utódját, miután az gyermekbántalmazási botrány miatt távozni kényszerült a felekezet éléről.

Az anglikán egyház 2014 óta teszi lehetővé, hogy nők is betölthessenek püspöki tisztséget. A tavalyi adatok szerint a püspökök mintegy 30 százalékát teszik ki a felekezetben.

Az 58 éves Francis-Dehqani Iránban született, és az 1979-es iszlám forradalom után menekült el családjával az országból. Bátyját, Bahramot 1980-ban lelőtték. Édesapja, aki akkoriban az iráni anglikán püspök volt, túlélt egy merényletet, akárcsak édesanyja, aki egy másik püspök lánya volt. A család az Egyesült Királyságban telepedett le, ahol apja száműzött püspökként szolgált.

Francis-Dehqani az Egyesült Királyság bevándorlási politikájának kritikájával hívta fel magára a figyelmet. 

A múlt héten Keir Starmer miniszterelnök azon megjegyzésére reagált, miszerint Nagy-Britannia „az idegenek szigetévé” válik, mondván, hogy a bevándorlók „nem »idegenek«, hanem barátok, akik teljes mértékben részt vesznek és hozzájárulnak, amikor együtt imádkozunk, szolgálunk és éljük az életet”. 

(CP/Hetek)

.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!