Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Tom Fletcher, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettese tegnap a BBC Radio 4 „Today” című műsorában azt állította, hogy
„14 000 csecsemő fog meghalni a következő 48 órában, ha nem tudjuk elérni őket.”
A BBC azonban most azt írja, hogy miután az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalától kértek felvilágosítást, kiderült, hogy a megjegyzések egy IPC-jelentésen alapultak, amely arra figyelmeztetett,
hogy 2025 áprilisa és 2026 márciusa között 14 100 súlyos akut alultápláltsági eset várható a hat hónapos és ötéves kor közötti gyermekek körében.
Ez azt jelenti, hogy valójában az ENSZ-jelentés szerint a 14 ezer gyermek közül nem mind csecsemő, nem várható, hogy mind meghal, és - ami a legfontosabb - ez az előrejelzések szerint egy teljes év alatt fog bekövetkezni, nem pedig 48 óra alatt, ha nem engedik be a segélyt Gázába.
Fletchernek „azonnal be kellene nyújtania lemondását, amiért globális médiapánikot keltett egy teljesen kitalált dolog miatt. Vagy teljesen hülye, vagy rosszindulatú. Akárhogy is, a Hamász háborús céljait szolgálja” - reagált az ügyre Eylon Levy, az izraeli kormány egykori szóvivője.
Izrael március 2-án minden segélyszállítmány Gázába való bejutását blokkolta. A blokádot hétfőn erős nemzetközi nyomásra feloldották, azóta mintegy 95 segélyszállítmányt szállító teherautó jutott el az övezetbe.
Miközben az éhezéssel kapcsolatos állítások uralják a politikai beszédeket és a média címlapjait, a gázai valóság ennél összetettebbnek tűnik.
A helyi lakosok olyan képeket és videókat osztanak meg, amelyeken nyüzsgő élelmiszerpiacok láthatók. A háború okozta hiányok és fennakadások ellenére sok helyen továbbra is kaphatók élelmiszerek, igaz sokszor magas áron.
„Gáza északi részén még a legrosszabb időkben is tudtak az emberek vásárolni – csak drágán”
– mondta a Ynetnek Jacqui Peleg, a gázai életet dokumentáló Imshin projekt igazgatója.
„Vannak hiányosságok. Vannak, akik tudnak fizetni, vannak, akik nem. A szegények ingyenkonyhákra járnak, és ezek közül sok magánvállalkozásban működik”.
Peleg hozzátette, hogy a gázai éhínségről szóló narratíva már jóval a háború előtt kialakult.
(ToI/Hetek)