Ez egy PR cikk
A fogfájás mögött számos ok húzódhat: szuvasodás, gyulladás, elhalt ideg, sérült gyökér vagy akár más korábban nem észlelt elváltozás. Ezek gyakran hosszú ideig lappanghatnak, és csak akkor jeleznek, amikor már előrehaladott a probléma. Ma már azonban nem kell találgatni, mi történik odabent. Egy gyors és precíz fogászati CT segítségével részletes képet kaphatunk a foggyökerekről, a csontállományról és a rejtett gyulladásokról is – még akkor is, ha ezek egy sima röntgenen nem látszanának. Ez nemcsak a diagnózist gyorsítja, hanem lehetővé teszi, hogy célzottan, felesleges próbálkozások nélkül kezdődjön meg a kezelés.
A fájdalom elkerülése természetes vágy, de az elodázott kezelések nem ritkán súlyosabb szövődményekhez vezetnek. Egy egyszerű lyukból idővel gyökérkezelésre váró gyulladás, majd szájsebészeti beavatkozást igénylő ciszta is lehet. Ilyenkor már nemcsak a fájdalom nő, hanem a kezelés időtartama és költsége is.
A szájsebészet szó hallatán sokan megijednek, pedig ma már ezek a beavatkozások többnyire rutineljárásnak számítanak. Helyi érzéstelenítés mellett, modern technológiával végzett fogeltávolítások, csontpótlások vagy gyökércsúcs-rezekciók ma már nem járnak olyan kellemetlenségekkel, mint amiket korábban elképzeltünk, netán tapasztaltunk. A lényeg, hogy ne akkor kerüljön rá sor, amikor már a fájdalom uralja a mindennapokat.
Nemcsak akkor, ha már fáj. Egyre többen ismerik fel, hogy a megelőző vizsgálatok legalább annyira fontosak, mint egy fogfájás utáni gyors beavatkozás. A rendszeres kontroll, a panorámaröntgen vagy CT segíthet kiszűrni azokat az apró problémákat, amik még nem okoznak tünetet, de idővel komoly baj forrásai lehetnek. A fájdalom nem ellenség, hanem jelzés. Arra figyelmeztet, hogy foglalkoznunk kell magunkkal, és hogy néha egyetlen döntés is elég ahhoz, hogy ne a szenvedés, hanem a gyógyulás felé induljunk el.
A fogfájás nem fog „csak úgy elmúlni”, viszont a félelem, a bizonytalanság és a halogatás igen. Csak el kell kezdeni időben.
(Fizetett PR cikk)