A nedvesség nem játék: tudnivalók az otthonunk szigeteléséről (x)
A nedvesség nem játék: tudnivalók az otthonunk szigeteléséről (x)

Fotó: freepik.com

2025. 05. 23.
Amikor az otthonunk védelméről van szó, hajlamosak vagyunk elsőként a riasztóra, az ajtók zárhatóságára vagy a tűzbiztonságra gondolni. Pedig van egy kevésbé látványos, mégis alapvető elem, amely meghatározza a házunk hosszú távú állapotát és az ott élők egészségét: ez pedig a megfelelő szigetelés. A nedvesség bejutása nemcsak esztétikai problémákat okozhat, de komoly szerkezeti károkat is előidézhet. Ráadásul az egészségünket is veszélyeztetheti a penészesedés vagy a dohos levegő. Cikkünkben néhány olyan fontos tudnivalót mutatunk be, amelyek segítenek eligazodni az otthoni szigetelés világában.

Ez egy PR cikk

Miért ilyen fontos a megfelelő szigetelés?

A szigetelés elsődleges szerepe, hogy távol tartsa a külső nedvességet és egyenletesen tartsa a belső hőmérsékletet. Egy jól szigetelt ház nemcsak energiatakarékos, de hosszú távon költséghatékony is. A nedvesség ugyanis – ha bejut – tönkreteheti a falakat, rongálhatja a faelemeket, sőt, még a fűtési rendszerek hatékonyságát is csökkentheti. Továbbá a belső térben megjelenő penész nem csupán kellemetlen látvány, de légúti megbetegedéseket, allergiát is okozhat, különösen kisgyermekek vagy idősek esetében.

Árulkodó jelek: honnan tudjuk, ha baj van?

A hibás vagy nem megfelelő szigetelés sokszor csak akkor derül ki, amikor már komolyabb károkat tapasztalunk. Ilyen figyelmeztető jelek lehetnek a falakon megjelenő nedves foltok, lepergő festék, dohos szag vagy akár a sarokban felbukkanó penész. De a padlóburkolatok felpúposodása, az ablakokon lecsapódó pára vagy a hőingadozás szintén intő jelek lehetnek. Ha ezek bármelyikét észleljük, érdemes szakemberhez fordulni, hogy pontosan megállapítsa a hiba forrását.

Hogyan védekezhetünk hatékonyan a nedvesség ellen?

A megfelelő szigetelés kialakítása az építkezésnél kezdődik – vagy utólagos felújítás esetén is alapos tervezést igényel. Az egyik leghatékonyabb megoldás a duzzadó szalag alkalmazása, amely a résekbe, hézagokba kerül, és víz hatására megduzzadva meggátolja a nedvesség bejutását. Ez a komponens különösen az olyan illesztések, csatlakozások esetében hasznos, ahol más szigetelőanyag nem alkalmazható hatékonyan. Emellett fontos figyelni arra is, hogy a hő- és vízszigetelés egymással összehangoltan működjön, különösen az aljzatnál, a falak találkozásánál és az ablakbeépítéseknél.

Mindemellett a rendszeresen karbantartott ereszcsatorna, megfelelő lejtésű vízelvezetés, valamint az épület körüli talaj szigetelése is hozzájárul ahhoz, hogy a nedvesség ne tegyen kárt az otthonunkban. Egy jó szigetelési rendszer nemcsak megakadályozza a víz bejutását, de hosszú távon növeli az ingatlan értékét is.

Bár a szigetelés nem tartozik a leglátványosabb házépítési vagy -felújítási elemek közé, mégis az egyik legfontosabb védelmi vonalunk a természet erői ellen. Érdemes időt és energiát szánni rá, hiszen egy jól szigetelt otthon nemcsak biztonságosabb és kényelmesebb, de jóval gazdaságosabb is.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!