A Bayern München győzött a budapesti Szuperkupadöntőn
Hosszabbításban gyürték le az EL-győztes Sevillát

Fotó: MTI/Illyés Tibor

2020. 09. 25.
A Bajnokok Ligája-győztes Bayern München nyerte a labdarúgó Európai Szuperkupát, miután csütörtök este hosszabbítás után 2-1-re legyőzte az Európa-ligában címvédő Sevillát a budapesti Puskás Arénában.

A spanyolok a 13. percben Lucas Ocampos büntetőjével szereztek vezetést, a nagy fölényben futballozó bajorok pedig a 34. percben Leon Goretzka révén egyenlítettek. A német sztárcsapat ugyan uralta az összecsapást, de legfőképpen Manuel Neuernek köszönhette, hogy eljutott a hosszabbításig, amely során ugyancsak ziccert hárított a kapus. A trófea sorsát a 104. percben éppen egy spanyol, a világ- és Európa-bajnok Javi Martínez döntötte el. A Bayern története során második alkalommal hódította el a trófeát.

A koronavírus-járvány kitörése óta ez volt az első olyan mérkőzés az európai szövetség (UEFA) égisze alatt, amelyet nézők előtt rendeztek meg. A Puskás Arénába rendkívül szigorú egészségügyi óvintézkedések mellett térhettek vissza a szurkolók.

A találkozót rendkívül szigorú egészségügyi óvintézkedések mellett rendezték meg, a szurkolóknak a stadion területén kötelező, míg az ülőhelyükön erősen ajánlott volt a szájmaszk használata, beléptetés során több helyen is hőkamerák voltak felszerelve.

Ugyan a Puskás Arénának nagyjából csak az egyharmadát használhatták ki, így is üdítő látvány volt, hogy egy nagy nemzetközi mérkőzést hosszú idő után ennyi (15.500) néző előtt rendeztek meg.

A favorit Bayern München - amelynek jól hallhatóan nemcsak a Németországból érkező mintegy kétezer drukker, hanem a magyar közönség jelentős része is szurkolt - rögtön magához ragadta a kezdeményezést, és irányította a játékot, a Sevilla azonban egy büntetőből már a 13. percben megszerezte a vezetést. A BL-győztes németek ezután is uralták a játékot, majd Müller és Lewandowski révén ziccereket hibáztak, utóbbi azonban nem sokkal később jóvá tette hibáját és gyönyörű gólpasszt adott Goretzkának.

A második játékrészből mindössze 35 másodperc telt el, amikor Neuernek először kellett igazán nagyot védenie. Az 51. percben elképesztő, már-már kispályás gólt szerzett a Bayern, a videós visszanézésnél azonban bebizonyosodott, ami már élőben sejthető volt, miszerint les előzte meg a találatot. Tíz perccel később újra csak egy meg nem adott gólig jutott a Bayern, amely gyakorlatilag végig a Sevilla térfelén tartózkodott. A bajor nyomásból egyetlen alkalommal szabadult ki a Sevilla, a 86. percben en-Nesziri dönthette volna el a kupa sorsát, de ziccerét Neuer hárította.

A hosszabbítás második percében en-Nesziri újra óriási gólhelyzetbe került, de ezúttal is Neuer - a kapufa segítségével - hárított, a világbajnok hálóőr egyértelműen a mérkőzés egyik legjobbja volt. A ráadás első tizenöt percének végén megszerezte a vezetést a Bayern, a csereként beállt világ- és Európa-bajnok spanyol Javi Martínez révén. Érdekesség, hogy a veterán futballista szerezte a Bayern második gólját a Chelsea elleni 2013-as Szuperkupa-mérkőzésen is, amivel csapata a 121. percben egyenlített és végül büntetőkkel diadalmaskodott.

A Sevilla ugyan az utolsó negyedórában hajtott az egyenlítésért, de az eredmény nem változott. A mérkőzés legjobbjának végül Thomas Müllert választották.

Javi Martinezt méltatta Müller

"Nagyon boldogok vagyunk, hihetetlen, hogy nyertünk. Fárasztó volt ez a 120 perc, a Sevilla kemény ellenfél. Harcoltunk és megmutattunk, hogy megvan bennünk a győztes mentalitás" - mondta az európai szövetség honlapjának a támadó. Hozzátette, jár a köszönet Javi Martíneznek, aki az ő

"Mister Szuperkupájuk".

A Bayern kapitánya, a remekül teljesítő, több nagy bravúrt is bemutató Manuel Neuer kapus kijelentette, nagyon örült, amikor Hansi Flick vezetőedző becserélte Martínezt, mert tudta, spanyol csapattársa szabadrúgások után fejjel mennyire veszélyes.

"A Sevilla egy remekül felépített csapat nagyszerű edzővel, nem volt könnyű dolgunk. Összességében azonban azt gondolom, megérdemeltük a győzelmet, büszkének kell lennünk magunkra" - fogalmazott a 34 éves hálóőr.

A győztes találatot szerző Javi Martínez - aki a 2013-as, Chelsea elleni Szuperkupa-találkozón a hosszabbítás utolsó perceiben egyenlített, csapata pedig utána megnyerte a tizenegyespárbajt - azt mondta, mindig az a célja, hogy százszázalékos teljesítményt nyújtson, ami most sikerült is neki.

"Akkor is mindig segíteni szeretném a csapatot, ha csak 10-15 percet kapok. Ma ez maximálisan sikerült a gólommal, nagyon boldog vagyok, hogy másodszor is elhódítottuk a trófeát" - mondta a Bayern hőse.

Jesús Navas, a Sevilla csapatkapitánya szerint kiegyenlített mérkőzést játszottak, és nagyon sajnálja, hogy nem tudták kihasználni a lehetőségeiket.

"Kár, hogy így alakult. Keményen dolgoztunk, remek hozzáállással de ez nem a mi esténk volt.

Ők vitték be a győztes ütést, amire mi képtelenek voltunk" - mondta a kapitány.

A nyáron az FC Barcelonától szerződtetett horvát Ivan Rakitic úgy fogalmazott: nagyon csalódottak az eredmény miatt, de tudomásul kell venniük, hogy ilyen a futball.

"Ma láttuk, Neuer milyen fontos játékosuk. Két hatalmas helyzetünk volt, de ő mindkétszer védeni tudott, aztán adtunk nekik egy buta szögletet, amiből betaláltak. Ettől függetlenül büszkék lehetünk, mert felvettük a versenyt Európa legjobb csapatával, jól felkészültünk a szezonra" - zárta Rakitic.

Európai Szuperkupa: Bayern München (német)-Sevilla (spanyol) 2-1 (1-1, 1-1, 2-1) - hosszabbítás után

Puskás Aréna, 15 500 néző, v.: Anthony Taylor (angol) gólszerzők: Goretzka (34.), Javi Martínez (104.), illetve Ocampos (13., 11-esből)    sárga lap: Alaba (12.), Hernández (90+1.), illetve Jordán (45+1.), Koundé (55.), Fernando (70.)

Bayern München: Neuer - Pavard, Hernández (Javi Martínez, 100.), Süle, Alaba (Boateng, 112.) - Goretzka (Davies, 99.), Kimmich - Sané (Tolisso, 70.), Müller, Gnabry - Lewandowski

Sevilla: Bounou - Jesus Navas, Diego Carlos, Koundé, Escudero - Jordán (Vázquez, 94.), Fernando, Rakitic (Óliver Torres, 56.) - Suso (Gudelj, 73.), De Jong (en-Nesziri, 56.), Ocampos