Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
A csoport, mely a szólásszabadsággal kapcsolatos tényfeltáró küldetéssel érkezett a szigetországba, öt személlyel beszélgetett el, akiket a brit pufferzóna törvények alapján vádoltak meg, és tisztviselőkkel is találkoztak, hogy a szólásszabadásggal és vallásszabadsággal kapcsolatos aggodalmaiknak hangot adjanak.
A pufferzónák olyan területek az abortuszklinikák körül, ahol semmilyen "megfélemlítő", vagy "zavaró" tevékenység nem folytatható, mely a szolgáltatást igénybe vevő nőket célozza.
Az érintett életpárti aktivisták, Isabel Vaughan-Spruce, Rose Docherty, Adam Smith-Connor, Livia Tossici-Bolt, és Sean Gough atya szerint a csendes ima ezen kategóriákba nem tartozik bele.
Az év elején az Egyesült Királyság szólásszabadsággal kapcsolatos eljárása rengeteg kritikát váltott ki a Trump kormányzat részéről, olyannyira, hogy egy februári, az Ovális Irodában tartott találkozón Sir Keir Starmer brit miniszterelnök is foglalkozott a kérdéssel.
„Ami a szólásszabadságot illeti az Egyesült Királyságban, nagyon büszke vagyok az ottani történelmünkre”
- mondta.
Ez azonban szemmel láthatólag nem nyugtatta meg az amerikaiakat. J.D. Vance alelnök ugyanis később aggasztó példaként említette Smith-Connor és Tossici-Bolt esetét - aki kétéves feltételes felmentést kapott és 20026 font költség megfizetésére kötelezték.
A Külügyminisztérium által megkeresett összes érintettet az Alliance Defending Freedom (ADF), az Egyesült Királyság abortuszt tiltakozó törvényeit ellenző konzervatív keresztény jogi csoport képviselte.
Lorcan Price, az ADF International jogi tanácsadója, a következőket nyilatkozta a kérdésben: „Mivel ezek a békés egyének olyan gondolatokat és meggyőződéseket vallottak, amelyeket az állam helytelenített, most azon kapták magukat, hogy a szabad gondolkodáshoz való joguk védelmében harcolnak.
„Most a nyugati nemzetek is észreveszik a szabadságnak ezt a csorbulását - és nekünk is oda kellene figyelnünk.
„Reméljük, hogy saját törvényhozóink, akik látják ezt a polgárokat sújtó igazságtalanságot, fel fognak lépni, hogy tisztázzák, hogy a csendes ima és a konszenzusos beszélgetés törvényes tevékenység ebben az országban.”
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője hozzátette: „Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság kapcsolataiban közös az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok kölcsönös tisztelete. Azonban, ahogy Vance alelnök úr is mondta, aggódunk a véleménynyilvánítás szabadsága miatt az Egyesült Királyságban.
„Fontos, hogy az Egyesült Királyság tiszteletben tartsa és védje a véleménynyilvánítás szabadságát.”
(CN/Hetek)