Illusztráció ( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
„YouTube-trenddé vált, hogy az emberek a ChatGPT-nek az Istentől kapott spirituális nyelvükön beszélnek, és az eszköz valóban lefordít nekik néhány szót, néha egész mondatokat a hallottakból” – idézte a Christian Post egy vitatott online próféta, Shawn Bolz szavait, aki egy podcastban népszerűsítette a módszert.
Elvileg a mesterséges intelligencia bármely olyan nyelvről képes fordítani, amelyre megtanították, így a keresztény kihívás egyik célja, hogy minél több ismertlen nyelvű imaszöveget bejuttasson az algoritmusba, azt remélve, hogy egy idő után egyre pontosabb fordításokat tudjon adni ezekről.
A nyelveken szólást (latinul: glosszolália) a Jézus Krisztus halálát és feltámadását követő első pünkösdön tapasztalták meg a Jeruzsálemben összegyűjt zsidó tanítványok.
„Megtelének mindnyájan Szent Lélekkel, és kezdének szólni más nyelveken, amint a Lélek (Szellem) adta nékik szólniok”
– olvashatjuk az újszövetségi beszámolót.
Jézus Krisztus azonban a nyelveken szólást minden hívőnek megígérte, mint mondta: „akik hisznek, ilyen jelek követik: az én nevemben ... új nyelveken szólnak”.
Az első pünkösd csodájához hozzájárult, hogy a városban az ünnepre a zsidó diaszpórából összegyűlt soknyelvű hívők megértették a saját nyelvükön a tanítványok ismeretlen nyelvét. Mai fogalommal, Isten azonnal fordítást is biztosított a Szent Lélek kiáradásához.
Talán erre gondolnak a mai próbálkozók, bízva abba, hogy a mai technológia révén szintén a saját anyanyelvükre – vagy legalábbis egy általuk ismert nyelvre – tudják átültetni az ismeretlen szavakból álló imát. (Megjegyezzük: ez a Szent Lélek egy másik ajándéka – a nyelvek magyarázása – révén eddig is lehetséges volt, igaz nem automatikusan dekódolva, hanem az Isten által adott, inspirált módon).
A mesterséges intelligenciának azonban bármennyi glosszolália hangfelvételt is táplálnak be, a titkosítást nem fogja tudni a legfejlettebb változata sem feltörni. Az akadályt ugyanis maga Isten építette be a kommunikációba.
Péter apostol szerint még az angyalok csak „vágynak betekinteni” ebbe a mennyei párbeszédbe, amelyről a Biblia azt ígéri, hogy így imádkozva a hívő „nem embereknek szól, hanem az Istennek; mert senki sem érti, hanem lélekben (szellemben) beszél titkos dolgokat”.
Ha úgy tetszik, Isten egy feltörhetetlen titkosítással ellátott imanyelvet biztosított a hívők számára, előre látva, hogy az emberiség képes lesz a technológia segítségével legyőzni a bábeli zűrzavart, anélkül, hogy újra egy nyelvűvé válnánk.
Meglehet, a jövőben a privát szféra ebbe a mennyei „forró drótba” szorul vissza, amit hiába hallgatnak le bármilyen eszközzel, megfejthetetlen marad.
Ebből viszont az is következik, hogy a ChatGPT által adott „fordítások” legjobb esetben is random találgatások, amelyeket azért nem tanácsos hitelesnek venni, mert a gépben biztosan nincs meg az a Szellem, aminek ajándékaként valódi magyarázatot kaphatnának a hívők.
De nem is ez a lényeg, a Biblia szerint a nyelveke szólva mondott ima fordítás vagy magyarázat nélkül is rendkívül hasznos: „Aki nyelveken szól, magát építi” – mondja Pál apostol, amihez a Júdás levél szerzője (nem Krisztus árulója, hanem a féltestvére) hozzáteszi biztatásként:
„épülvén a ti szentséges hitetekben, imádkozván Szent Lélek által”.