Illusztráció ( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
A CCLA Investment Management, amely 3,4 milliárd font (kb. 1600 milliárd forint) értékű vagyont felügyel jótékonysági szervezetek ezrein és az anglikán egyházon keresztül, élesen bírálta a gyorsétteremláncot, miután kiderült, hogy a Cseh Köztársaságból emberkereskedelem útján Angliába átszállított áldozatokat alkalmaztak a munkavállalóik között, akiket az emberkereskedők – mint a Premier Christian írja - kizsákmányoltak egy cambridgeshire-i McDonald's üzletben.
Az áldozatokat hosszas műszakokra kényszerítették, rendszeresen megfenyegették őket, és a bűnbanda tagjai elvették a bérüket. Több elkövetőt közülük már tavaly decemberben börtönbe zártak.
Dame Sara Thornton, a CCLA modern rabszolgaságért felelős igazgatója, korábbi rabszolgaság-ellenes biztos szerint a McDonald's nem kezelte megfelelően a helyzetet. „A vállalat nem reagált megfelelően a munkavállalók kizsákmányolására vonatkozó megállapításokra.” Jóllehet a McDonald's brit vezérigazgatója az esetet egy a cégbe beszivárgó banda munkájának minősítette, Thornton rámutatott, hogy
„A dolgozók voltak az áldozatok, nem pedig a McDonald's.”
Hozzátette egyúttal, hogy „ha nem sikerül elkötelezniük magukat (a cég vezetőinek ebben a kérdésben), akkor lehet, hogy át (kell) gondoljuk a befektetéseinket. Minden lehetőség az asztalon van.”
Válaszul a McDonald's közölte, hogy elítéli a bűncselekményeket, és dicsérte az áldozatok jogi eljárás során tanúsított bátorságát, és azt is kiemelték, hogy együttműködnek az Unseen rabszolgaságellenes jótékonysági szervezettel, és megerősítették a kizsákmányolás felderítésére szolgáló rendszereiket.
„Kivesszük a részünket... a modern kori rabszolgaság gonoszságai elleni küzdelemből”
- mondta a céges szóvivő.