Van rá magyarázat: 1500 éves afrikai szobrokat tártak fel Izraelben
izgalmas részletek derültek ki
Van rá magyarázat: 1500 éves afrikai szobrokat tártak fel Izraelben

Facebook/Israel Antiquities Authority

2025. 05. 27.
Páratlan ősi leletek délen – ezekkel a szavakkal konferálta fel az Izraeli Régészeti Hatóság közösségimédia-oldalán azt az öt apró szobrot, melyeket korábban egy régészeti ásatás során Tel Malḥatában, a Negevben található Arad-völgyben találtak egy hozzávetőlegesen 1500 évvel ezelőtt ásott női és gyermek sírban.

Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.

A Hatóság és a németországi Kölni Egyetem munkatársa, Dr. Noé D. Michael, valamint Svetlana Tallis, Dr. Yossi Nagar és Emil Aladjem, az Izraeli Régiségügyi Hatóság munkatársai által a leletek kapcsán végzett kutatás eredményeit nemrégiben tették közzé.

„A figurák arra utalnak, hogy az ország déli részén körülbelül 1500 évvel ezelőtt egy keresztény közösség élt, amelynek tagjai közül néhányan valószínűleg Afrikából érkeztek”

- állítják a kutatók. „A csontból és egy ritka Dél-Indiából és Srí Lankáról származó nyersanyagból, ébenfából faragott női és férfi alakot ábrázoló figurákat markáns afrikai arcvonásokkal, és a nyakba akasztást segítő lyukkal látták el. Ezek úgy tűnik, nem csupán dekorációs célt szolgáltak - hanem olyan személyes tárgyak voltak, melyek az identitásuk és a hagyományaik történetét, valamint a (közös) emlékeiket hordozták magukban."

.
Facebook/Israel Antiquities Authority

A sírokban talált nők és gyermekek mellé helyezett figurák kivételesen jó állapotban maradtak fenn. A kutatók szerint lehetséges, hogy a figurák a hajdani tulajdonosok őseit ábrázolják, és a nemzedékről nemzedékre átörökített hagyományokat tükrözik, jóllehet a keresztény vallást ekkor már felvették.

A római-bizánci időszakban Tel Malḥata térsége fontos útkereszteződésnek számított, ahol a Dél-Arábiából, Indiából és Afrikából érkező kereskedők haladtak át. Az pedig, hogy éppen itt afrikai figurákat találtak a helyi keresztény sírokban, kifejezetten ritkaságnak számít a Hatóság szerint, amely tovább árnyalja a képet arról, hogy mennyire sokszínű is volt kulturálisan a régió mintegy 1500 évvel ezelőtt.

Az állítólag temetési ajándékként / felajánlásként elhelyezett figurák között üvegáruk, kő- és alabástrom ékszerek, valamint bronz karkötők is voltak. Maguk a sírok pedig a szakértők szerint „hagyományos” keresztény temetkezésről tanúskodnak, a Kr. u. 6-7. századból. „Valószínű, hogy a nő és a gyermek, akiket egymás mellé temettek, és akiknek a sírjában a két figurát találták, ugyanahhoz a családhoz tartoztak - sőt, talán még anya és fia is lehettek” - teszik hozzá a kutatók.

.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!