Nepál, amely devizabevétel szempontjából nagymértékben függ a hegymászástól, a túrázástól és a turizmustól, bírálatokkal szembesült amiatt, hogy túl sok - köztük tapasztalatlan - hegymászónak engedélyezte a 8849 méteres csúcs megmászását.
Ez gyakran hosszú sorokat eredményez a „halálzónában”, a csúcs alatti területen, ahol a természetes oxigén nem elegendő a túléléshez.
A nepáli parlament felsőházában április 18-án előterjesztett integrált turisztikai törvényjavaslat célja a túlzsúfoltság problémájának megoldása, a hegymászók biztonságának növelése és az Everesten felmerülő ökológiai aggályok enyhítése, amely egyre nagyobb problémákat vet fel.
Nepált, a világ legmagasabb csúcsának otthont adó himalájai országot bírálták az Everest túlzott elüzletiesítése miatt, mivel túl sok, olykor tapasztalatlan hegymászónak ad ki engedélyt.
Az évente 12 000 fontba (~5,7 millió forintba) kerülő engedélyekből és a külföldi hegymászók egyéb költéseiből származó bevétel a fő bevételi forrása az országnak, amelynek egyedülálló sajátossága, hogy a világ 14 legmagasabb hegye közül nyolc található itt.
A veszélyes lejtőkre érkező több turista több szemetet, emberi hulladékot és környezeti kárt jelentett az Everesten. A mentőakciók a szélsőséges magasságokban rendkívül kockázatosak és költségesek.
A törvényjavaslat előírná a hegymászók számára, hogy az Everest-engedély kérelmezése előtt
igazolást kell benyújtaniuk arról, hogy legalább egy 7000 méter feletti csúcsot megmásztak Nepálban.
Ennek célja annak biztosítása, hogy a hegymászók megfelelő magashegyi tapasztalattal rendelkezzenek az Everest kihívásainak kezeléséhez, csökkentve a tapasztalatlanságból eredő kockázatokat.
A hegymászók orvosi ellenőrzése is kötelező lesz. A hegymászóknak egy kormány által jóváhagyott egészségügyi intézmény által kiállított igazolást kell majd bemutatniuk, amelyet az elmúlt hónapban állítottak ki. Az Everestre jelentkezőknek előre nyilatkozniuk kell majd arról is, ha rekordkísérletet tesznek - írja a Kathmandu Post.
(The Independent/Hetek)