Az aláírásra hétfőn Londonban érkezett Mohamed Musztafa palesztin vezető, akit fogadott Keir Starmer brit miniszterelnök és David Lammy külügyminiszter.
A hétfő este részleteiben is ismertetett memorandum úgy fogalmaz, hogy London és a palesztin fél határozottan elkötelezi magát a kétállami megoldás mellett, és az életképes, szuverén palesztin államot az 1967-es határvonalak mentén kell létrehozni.
A dokumentum szerint Nagy-Britannia ebben az összefüggésben megerősíti azt az álláspontját, hogy a palesztin nép elidegeníthetetlen joga az önrendelkezés, beleértve a független állam létrehozásához fűződő jogot is.
A memorandum szerint továbbra is a kétállami megoldás a palesztin államiság megteremtésének legjobb módja, mivel ez garantálja, hogy a palesztinok és az izraeliek békében és biztonságban, kölcsönös elismerés alapján élhessenek egymás szomszédságában. A dokumentumban a brit kormány leszögezi, hogy a Palesztin Hatóságot tekinti a megszállt palesztin területek, köztük a Gázai övezet egyetlen törvényes kormányzati szerveződésének.
A felek egyértelműen rögzítik azt is, hogy a Palesztin Hatóság kizárólagos fennhatósága alatt kell újraegyesíteni Ciszjordániát - beleértve Kelet-Jeruzsálemet - és Gázát.
A memorandum nem tesz említést a Gázai övezetet jelenleg uraló Hamász iszlamista terrorszervezetről, de a brit kormány az aláírás előtti nyilatkozatában leszögezte azt az álláspontját, hogy a Hamásznak fel kell adnia az övezet feletti ellenőrzését.
David Lammy hangsúlyozta azt is, hogy a Hamásznak nem lehet szerepe Gáza jövőjének kialakításában. A brit külügyminiszter úgy fogalmazott: London elkötelezett a majdani palesztin állam elismerése mellett,
"egy olyan időpontban, amikor ennek a gesztusnak a legnagyobb hatása lesz".
A munkáspárti brit kormány folyamatosan, sokszor éles hangon bírálja a palesztinokkal szembeni izraeli politikát, és a brit-izraeli kapcsolatokat terhelő feszültség nem egyszer diplomáciai incidensekhez vezet. A brit külügyminisztérium legutóbb április 6-án tiltakozott Izraelnél, miután az izraeli hatóságok két brit parlamenti képviselőt a tel-avivi repülőtéren feltartóztattak és megtagadták tőlük a beutazást.
(MTI / Hetek)