Tedros Adhanom Ghebreyesus( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
A palesztin küldöttség szerint ezzel szimbolikus győzelmet arattak az ENSZ szervezetében, és a küldöttük reméli, hogy ez a jövőben még szélesebb körű elismeréshez vezet majd az ENSZ-en belül és kívül egyaránt.
A javaslatot, amelyet Kína, Pakisztán, Szaúd-Arábia és mások terjesztettek elő, a világszervezet éves genfi közgyűlésén 95 igen szavazattal, négy nemmel és 27 tartózkodással fogadták el. A négy „nem” szavazatot Izrael, Magyarország, Csehország és Németország adta le.
Izrael legfőbb szövetségese, az Egyesült Államok - amely a WHO-ból való kilépést tervezi - nem vett részt a szavazáson.
Daniel Meron izraeli nagykövet a WHO-határozat kapcsán elmondta, hogy az aláássa az ENSZ elveit és a szabályok alapján álló rendet, és újabb szavazásra szólított fel. Hozzátette, hogy elutasítja azt a fikciót, hogy a Palesztin Hatóságot államnak tekintsük.
„Veszélyes üzenetet küld(tek), azt, hogy hogy a politikai szimbolizmus felülírhatja a jogi normákat, hogy az érzelmek helyettesíthetik az eljárást, és hogy a pártérdekek elhajlíthatják a nemzetközi legitimitás szabályait”
- fogalmazott.
In my statement at the @WHO assembly I rejected the fiction of regarding the PA as a State and explained that this sends a dangerous message that political symbolism can override legal standards https://t.co/Pyo34ApcsK
— Daniel Meron 🇮🇱🎗 (@AmbMeron) May 26, 2025
Ibrahim Khraishi, az ENSZ genfi palesztin nagykövete elmondta, hogy a lépés „szimbolikus, és csupán egy cselekedet, de annak a jele, hogy a nemzetközi közösség részeként betölthetjük az egészségügyi szükségleteket.” Hozzátette, hogy „Remélem, hogy hamarosan teljes jogú tagok leszünk a WHO-ban és az ENSZ összes fórumán”.
(Reuters)