Belga hagyományőrző csoportok korhű ruhában imitálják az elhíresült angol–német futballmeccset a fronton.(Fotó: AP / Virginia Mayo)
Ahhoz, hogy munkánkat folytatni tudjuk, az Ön támogatására is szükségünk van. Most futó akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetés mellé ajándék Hetek maszkot adunk. Részletek és a teljes nyeremény lista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Ezek közé tartozott az úgynevezett karácsonyi fegyverszünet, amikor is katonák csoportjai békét teremtettek a front több pontján is annak ellenére, hogy a felsőbb vezetés ezt ellenezte. A hivatalos, politikai ellenségképet félretéve számos helyen beszélgetésbe elegyedtek az ellenkező táborral, megajándékozták egymást, közösen ettek, játszottak vagy együtt imádkoztak. Olyan fegyverszünet volt ez, amely hivatalosan nem létezett a politikai és katonai hatalmak részéről, némelyek mégis érvényre juttatták, és – ugyan rövid ideig – békével, emberséggel legyőzték a háborút. Rájuk emlékezik szívesen az utókor, akik a konfliktust mélyítő, agresszív propaganda által elnyomott légkörben is próbáltak emberek maradni.
Európa vezetői először a „mire a levelek lehullanak győztesen tértek haza”, később a „karácsonyra otthon leszünk” szlogenekkel hergelték bele az embereket a harcba, így áltatva őket a háborúval kapcsolatban. Ezáltal az első világháború a tömeges hitetésnek is egy szomorú példája, eredménye pedig a könyörtelen állóháború, értelmetlen rohamok és a kínzó semmittevés volt a szünetekben éveken át.