A múzeumi világ a nyugalom szigete a kultúrharcos széljárások közepette – állítja a lapunknak adott nagyinterjúban Baán László. A Szépművészeti Múzeum főigazgatója tavaly ősz óta miniszteri...
A Dachstein-hegység impozáns mészkőfalainak és izgalmas gleccservilágának felfedezéséhez egy hétvége aligha elég. Mégis kísérletet tettünk rá: a legszebb és legérdekesebb tájait igyekeztünk bejárni Ausztria zöld szívének.
Stájerországban a Dachstein-Tauern régió a „sógorok” legzöldebb és egyik legnépszerűbb alpesi kirándulóövezete. A hegyek szerelmesei keresve sem találnak változatosabb célpontot ennél: a fenséges hegyláncok szűk kis oldalvölgyei fantasztikus vízeséseket, mesebeli tengerszemeket rejtenek, az alpesi virágos rétekről felülmúlhatatlan a panoráma a Dachstein havas, csipkézett hegyláncára. A régiót kettészelő Enns folyó völgyében sorakoznak a hangulatos települések, a központ pedig Schladming kisvárosa. A túralehetőségek szinte végtelenek: a könnyű hegyi sétáktól a nehéz, emberpróbáló csúcshódításokig mindenki talál kedvére és kondíciójára valót. Több hegyre, alpesi legelőre könnyen fel tudunk jutni felvonók segítségével is, de autóval is megközelíthető számos magashegyi kirándulóhely.
A Dachstein-gleccsert legegyszerűbben a Schladmingtól északra fekvő Ramsau am Dachstein üdülőfalun át közelítjük meg. A csipkézett hegylánc tetején álló kilátó már igen messziről (30-40 km) is kivehető. A felvonóhoz vezető utolsó útszakaszon egy fizetős kapun haladunk át. Amennyiben je-gyet váltunk a kilátóhoz vezető felvonóra és jelezzük, hogy autóval érkeztünk, az útdíj fizetésétől eltekintenek. A felvonónál a jegyet érvényesíttetni kell, és visszafelé a fizetős kapunál így lehet átmenni.
Az említett kapun áthaladva egy meredek hegyi szerpentinen kapaszkodunk fel a kabinos felvonó 1700 méteren fekvő alsó állomásához.
A kanyargós 6 km-es hegyi út során pazar panorámában gyönyörködünk, na meg a legelésző tehenekben, amelyek időnként még az utat is elállják. Sebaj, amíg méltóztatnak komótosan odébbállni, addig legalább kiugrunk fotózni.
A parkolóba érve, és a táblákat szemlélve kiderül: számos túraútvonal indul innen az élénkzöld fenyőerdők között. A gyalogosan útnak indulók többsége az 1900 méter magasan található Südwandhüttét veszi célba.
A 2700 magas hegyre egyébként 14 különböző Via Ferrata, azaz „vasalt út” is vezet a kabinos felvonó mellett. A felvonónál most nincsenek sokan; a kombinált felnőtt jegy ára: 46,50 euró, mely tartalmazza a felvonó + Jégpalota + függőhíd + „lépcső a semmibe” árát. A gleccserre közlekedő kabinos felvonó befogadókapacitása 50 fő, így a forgalmasabb napokon hosszú várakozási idővel kell számolni. Ezt elkerülendő érdemes korán reggel vagy 13 óra után érkezni, mivel délelőtt rengetegen igyekeznek fel a hegyre. Sőt, a Dachstein-gleccser felvonójának regisztrációs oldalán online is lehet előre időpontot foglalni.
A kabinos felvonó azért is nagy élmény, mert a völgy és a hegyállomás között csak kifeszített drótkötél lóg, nincsenek oszlopok. Ez elsőre kicsit félelmetes, de teljesen biztonságos.
A szerkezet körülbelül 10 perc alatt küzdi le az 1000 méter szintkülönbséget, hogy egyenesen a 2700 magasan található panoráma platformhoz szállítson minket. Amúgy jó időben a legbátrabbak a panorámaablakos kabin tetején lévő nyitott teraszon is élvezhetik a hegyek birodalmát.
Az Alpok balkonja
„3000 méter szabadság” – hirdeti a Dachstein-gleccser hangzatos marketingszlogenje. És valóban: a szabadságot már abban a pillanatban érezzük, amikor feljutunk és a kabinból kiszállva szilárd talajt érünk. Magunk előtt találjuk az Alpok egyik leglátványosabb kilátóját, ami a Sky Walk meredek sziklafal felett magasodik (a terasz bejárása ingyenes). Különlegessége az üvegpadló, ahonnan biztonságosan pillanthatunk a szédítő mélybe: kötél, mászóvas és kockázat nélkül merülhetünk el az Alpok legszebb hegycsúcsainak parádés látványában.
Mozgójárda segítségével jutunk tovább. Majd próbára tehetjük bátorságunkat a 400 méteres szakadék felett átívelő, lélegzetelállító, 100 méteres, szintén üveglapokkal kirakott függőhídon átkelve – fütyülő szélben és hózáporban. Kisebb sor alakul ki a 14 lefelé vezető lépcsőfoknál: mindenki szeretne egy fotót „a semmibe vezető lépcső”-nél. Alattunk csak a Dachstein-gerinc éles meredélyei tornyosulnak. Olykor a felhők hozzásimulnak a hegyhez, és lágy vattapamacsként veszik körbe azt.
A gleccser jegének vastagsága egyes helyeken eléri a 130 métert is, a valaha mért legvastagabb hótakaró több mint 10 méter volt. Azt mondják, itt felejthetetlen a napfelkelte és a naplemente látványa, amikor a földet szinte vízszintesen érő sugarak rózsaszínűre festik a gleccser felületét. Erre külön úgynevezett napfelkelte- és naplementetúrákat is szerveznek.
A 3000 méter szabadságot az extrém sportolóknak is biztosítják. A körteraszon több túrasízőt is látunk: nekik is különleges síélményben van részük, ugyanis itt található Európa egyik leggyönyörűbb sítúra-útvonala, mely keresztülvezet a Dachstein legszebb szikláin. A gleccseren egy remek freeride is található közel 30 különböző nehézségű elemmel a snowboard és a freeski kedvelői számára. De a hegy fő attrakciója nyáron is a síelés.
Az utolsó köröket is leróva ismét a Sky Walkon kötünk ki. A kilátás olykor teljességgel megváltozik: ahol zord sziklafalat láttunk egy órája, azt most vastag felhőréteg takarja. A hőmérséklet az év során -30 és +20 C° között mozog, a szélsebesség elérheti a 200 km/órát is. Mire körbeérünk, az időjárás is kitisztul, a nap is erőlködik, hogy a fényképes táblák segítségével a hegycsúcsokat be tudjuk azonosítani.
A Dachstein-gleccser tulajdonképpen nyolc gleccserből áll, és több száz hegycsúcs is elénk tárul. Teljesen tiszta időben állítólag akár a szlovéniai Triglav, vagy a Cseh-erdő hegységig is ellátni. Így a 360 fokos panorámának köszönhetően a tekintetünk Szlovéniától egészen Csehországig vándorolhat. Az „Alpok balkonja” egyébként jóval magasabb a Niagara-vízesésnél, vagy a brazíliai Iguazu-vízesésnél található kilátónál.
Jégkorszak
Igazi kuriózum, hogy a Dachstein-gleccsert nemcsak kívülről csodálhattuk meg, hanem a belsejébe is besétálhattunk. A barlangba belépve egy jégből készült vendégkönyv fogad. Egyszerű és érthető módon kapunk tájékoztatást a gleccserek keletkezéséről, titokzatos világáról. A Jégpalotát szakemberek vájták a gleccserbe, és gondoskodnak róla, hogy évről évre precízen faragott pilléreket, figurákat, termeket találjanak itt a látogatók. Vigyázni kell a lépkedéssel, mert ugyan van mindenhol korlát, de nagyon csúszós a talaj, megfelelő lábbeli viselése igencsak ajánlott! És meleg ruhával is készülni kell, mert nulla fok alatti itt a hőmérséklet.
Sétánk során több termen keresztülhaladunk, melyek különböző tematika szerint vannak berendezve. Tarka, színeit komótosan váltogató fénytenger övezi a kristálytiszta jégből formált szobrokat. Lenyűgözve állunk meg például a hatalmas hegyikristálynál, és megfigyeljük, hogy miként törik meg a meleg fény a jég peremén: igazi színkavalkád tárul elénk! Speciális hang- és fényeffektusok teszik a sétát még hangulatosabbá.
A nap végén a felvonó hegyi állomásához épült közkedvelt Gletscherrestauranthoz érünk vissza, ahol a kellemes klímában kellően átmelegszünk. A fogadó érdekessége: Stájerország és Felső-Ausztria határa pont kettészeli az épületet. Az összehasonlíthatatlan kilátásban kimagasló kulináris élményekben részesülünk az alpesi gazdaságok ételkülönlegességeiből: stájer sajttálat, gőzgombócos ramsaui levest, tökkülönlegességeket és almás-áfonyás tortát falatozva, no meg egy pohár kihagyhatatlan forró ciderrel veszünk búcsút a gleccsertől, az örök hó birodalmától.
A múzeumi világ a nyugalom szigete a kultúrharcos széljárások közepette – állítja a lapunknak adott nagyinterjúban Baán László. A Szépművészeti Múzeum főigazgatója tavaly ősz óta miniszteri...
A világ legkorábbi múzeumát egy brit régész, Leonard Woolley fedezte fel 1925-ben. Az épület Ur városában, a mai Irak területén található, és az Újbabiloni Birodalom utolsó királyának – bizonyos...
A miniszterelnök által meghirdetett családtámogatás nemzetközi visszhangjáról, a demográfiai növekedést célzó kormányzati intézkedésekről, valamint a hazai abortuszhelyzetről beszélt a Heteknek az...
Elsősorban a gigantikus demográfiai fordulatról szólt Orbán Viktor idei évértékelője. De vajon mik voltak a kormányfő év eleji beszédeinek közös motívumai az elmúlt húsz évben?
Pártja alig egy hónapos, de az Izraeli Védelmi Erők egykori főparancsnokát sokan már most az izraeli miniszterelnök legesélyesebb riválisának tartják. Úgy tűnik azonban, hogy a Gantz-jelenségnek...
Jeruzsálem három monoteista világvallás szent városa – ezt a szlogent gyakran idézik politikusok és a nemzetközi média egyaránt. A zsidó és keresztény kötődéshez nem fér kétség, de az iszlám...
Magyarország is epizódszereplővé vált az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi és infotechnológiai háborúban. A Huawei-ügy azonban túlmutat önmagán: előrevetíti a kiberháborúk korát.
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!