hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Húsbavágó döntések születtek
Az Európai Parlament első féléves bizonyítványa

2003. 08. 04.
Az Európai Unió bölcs politikusok és a napi politikánál messzebbre látó kormányfők erőfeszítésének eredményeképp jött létre. Ez még akkor is így van, ha az unió több évtizedes történelmében voltak hullámvölgyek és csúcsok, az integráció kisebb-nagyobb zökkenőkkel, tempósan haladt előre. Nem változtatott a helyzeten az sem, hogy néha becsúszott egy-két gikszer. Előfordultak az uniós csatlakozást elutasító népszavazások, voltak és minden bizonnyal lesznek még az uniós törekvésekkel szembefeszülő nemzeti törekvések is.



Tavasszal a képviselők egy része így tiltakozott az Európai Parlamentben az iraki háború ellen. Sok szín Fotó: Reuters

A viszontagságos út egy tanulságát azonban le lehet vonni: ez a kontinenst egységesítő intézmény eddigi fennállása során szinte folyamatosan legitimációs gondokkal küszködött. Talán az is oka lehetett ennek, hogy végső soron kormányfők akaratából jött létre és változott, s mint tudjuk, kormányok jönnek és mennek, ám a választópolgárok maradnak, őket nem lehet lecserélni, és jóváhagyásuk nélkül nem könny? politizálni. Talán nem is lehet, ha komolyan vesszük a demokrácia játékszabályait.

Jól jött volna tehát az unió mindenkori vezetésének, ha földrészt formáló kezdeményezéseikhez megkapják nemcsak az illető kormányok, de a választópolgárok jóváhagyását is. Mert e nélkül nincs politikai és társadalmi stabilitás, nincs biztonságos kormányzás sem. Még kontinensnyi méretekben sem. Vagy mondhatnánk úgy is, ilyen méretekben főként nincsen.

A legitimáció állampolgári szint? elérésére az első kísérlet 1979-ben történt, amikor elhatározták az unió akkor még kvázi törvényhozói testületének, az azóta Európai Parlamentnek nevezett intézménynek a közvetlen megválasztását. A "minden kezdet nehéz…" közmondásos igazsága ezúttal is bejött. Az első európai parlamenti választásokon, de a későbbiekben is bizony a "valódi", törvényhozói választásokhoz képest szerényebb volt a részvétel.

Talán nem érdeklik a kontinens állampolgárait a sorsukat meghatározó európai események, az integráció? Vagy az Európai Parlament nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket? Mindkettő lehetséges. 

Az is érdekesen alakult, hogy az uniós képviselői választások általában a tagállamok törvényhozói ciklusainak a félidejére esnek. Arra az időszakra, amikor a kormányok még mernek népszerűtlen, ám halaszthatatlan intézkedéseket hozni, olyanokat, melyek gyakran merőben ellentétesek győztes választási programjukkal. Az uniós választópolgár pedig, miután az európai parlamenti választásokon ugyanazok a pártok indulnak, mint a hazain, büntet. Így fordulhatott elő, hogy míg a tagállamok többségében baloldali volt a kormány, az Európai Parlament legerősebb politikai frakciója a konzervatív néppárti lett.

Lehet, hogy ez a fajta kettősség még jó is, hiszen megerősíti a döntéshozatal demokratikusságát, egyfajta fékszerepet játszhat, ha a kormányok túl messzire mennek a választópolgárok akaratától. S lehet jó szondázása is a közvéleménynek.

Helykeresés

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!