Könnyed brazil győzelem a magyar válogatott ellen

Szappanopera Budapesten

Továbbítás emailben
Cikk nyomtatása

A RTL Klub fordított szappanoperát képzelt el szerda estére. A kereskedelmi tévécsatorna túlfűtött beharangozójából úgy tűnt, hogy a legújabb sorozat nyitó epizódjában a szerelmi háromszögek helyett a labdarúgás körül fognak forogni az események, és a főszereplők pedig a megszokott spanyol-portugál keresztnevek helyett magyaros hangzású neveket viselnek. Aztán este fél kilenc után kiderült: a fociban nem a tévés piárszakemberek rúgják a gólokat. A riporter hiába próbálta meg a könnyed brazil győzelemről elmagyarázni, hogy tulajdonképpen mi voltunk eredményesek, a stadion eredményjelző tábláján csak ott világított hatalmas betűkkel az 1–4. Nem volt boldog Lothar Matthäus, a magyar csapat szövetségi kapitánya sem, aki a mérkőzés előtt többször is elmondta, hogy bátor játékot vár a válogatottól. A találkozó után viszont azt nyilatkozta, hogy ha egy csapat ilyen mentalitással játszik a brazil csapat ellen, akkor nem is lehet más az eredmény. Igaz, ez utóbbi mondatát az RTL Klub tolmácsa rózsaszínbe csomagolva valahogy úgy fordította, hogy "keményen küzdött a csapat". Az andalító mese kilencven perc megszakítással zavartalanul folytatódott tovább…

Ronaldinho magánszáma a magyar kapu előtt. Kiszolgáltatott helyzetben voltak a magyarok Fotó: MTI

Kedden, a Puskás Ferenc Stadion lelátóin harmincezer néző, a pálya szélén pedig a sajtó több száz munkatársa gyűlt össze azért, hogy láthassák a brazil focisták edzését, akik káprázatos trükkökkel szórakoztatták a nagyérdeműt. "A hatalmas nézőszám nyilvánvalóan a brazil futball presztízsének szólt. Mindenki láthatta azt a könnyedséget, amelyre csak mi vagyunk képesek. Szerintem a szurkolók élvezettel figyelték a gyakorlást" – mondta Parreira kapitány a tréninget követő sajtótájékoztatón, majd hozzátette, hogy meglepte az edzést kísérő óriási érdeklődés. A brazil újságírók kérdésére – miszerint milyen különbség van a brazil és a magyar válogatott között – a kapitány anyanyelvén a következőt válaszolta: csak meg kell nézni, hogy az ő teltházas edzésük után mennyien kíváncsiak a magyarokra. Nos, a szpíker többszöri felszólítása ellenére, válogatottunk tréningjét alig ezer szurkoló nézte végig – nagy részük vélhetően azért maradt, mert nem akart a tömeggel együtt távozni.

Ilyen előzmények után került sor szerda este a várva várt összecsapásra.

Negyvenötezer szerencsés jegyhez jutó sportbarát ovációja mellett léptek gyepre a mérkőző felek. A mieink kezdték a játékot, de a harmadik percben már szabadrúgással veszélyeztették kapunkat a vendégek. Juninho lövése azonban a kapu felett hagyta el a játékteret. A tizedik percben Ronaldinho ollózása alig ment fölé. A tizenhatodik percben Kenesei szabadrúgását Dida nehezen, de hárította. Röviddel ezután Kaká a tizenhatosról megeresztett lövése már az egyre nyomasztóbb mezőnyfölényt jelezte, ami a harminckettedik percben góllá érett. Tizenkét méterről Kaká bevette a magyar kaput. Aztán a harmincötödik percben jött a második. Kaká lövése kipattant Babosról, amit a szemfüles Luis Fabiano belőtt a hálóba. A negyvennegyedik percben már a harmadik találatát ünnepelhette a selecao. Roberto Carlos beadását ismét Luis Fabiano váltotta gólra. A félidő krónikájához hozzá tartozik, hogy a kialakulóban lévő eredmény ellenére a szurkolók minden egyes magyar megmozdulást hangos buzdítással kísértek.

A biztos vezetés tudatában a brazil szakvezető a fiatal játékosait küldte bevetésre, s lehozta a veterán Cafut és Roberto Carlost is. Az ötvenhatodik percben megszületett a szépítő magyar találat. Torghelle szaladt el a bal szélen, a tizenhatos magasságából megeresztett lövése kipattant Didáról, s az MTK csatára másodszorra már nem hibázott. A gól után fölpörgött az addig sem unalmas mérkőzés, s a magyar csapat korábbi görcsössége kissé oldódni látszott. Ez azonban nem segített rajtunk. Igazi brazil szambából született Ronaldinho gólja a hetvenötödik percben. 4–1. Egy perccel később Huszti jól eltalált fejesét védte Dida. A nyolcvanadik perc újabb magyar helyzetet hozott: a stuttgarti légiós Szabics tizenhat méterről bombázott a kapu fölé. Innentől az eredmény már nem változott. A látottak alapján elmondható: egyik csapat sem okozott csalódást. Carlos Alberto Parreira a következőket nyilatkozta lapunknak a mérkőzés után: "Brazília ellen játszani különleges dolog. Ellenfelünkön látszott, hogy nagyon tisztelnek minket. Matthäus taktikája támadásaink megszűrésére épült, a magyarok nem erőltették a támadásokat. Ellenünk szerintem ez természetesnek nevezhető. Örülök, hogy a magyarok veretlenségének mítosza ezen az estén megdőlt."

Egység, ima, felszabadultság

Rodrigo Paiva, a brazil válogatott menedzsere a Heteknek elmondta: a lehetőségekhez képes a legjobb csapatukkal jöttek el Budapestre.

A brazil labdarúgók Budapesten is – éppúgy, mint a többi mérkőzés előtt és után – együtt imádkoznak. A selecao egyik legnagyobb sztárja, Roberto Carlos pedig a Magyar ATV-nek nyilatkozva a csapat sikerét az egységben látja: "Tényleg olyanok vagyunk, mint egy család."

Rodrigo Paiva Fotó: Somorjai L.

"Ezt a brazil válogatottat már a vb megnyerése előtt is az jellemezte, hogy nem volt olyan vezéregyénisége, mint a Dunga-vezette 94-es, a Zico és Falcao, vagy a Gersao és Pelé által dirigált tizenegynek. Ez a mostani válogatott már más: egy nagy család – mondta Rodrigo Paiva, a brazil válogatott menedzsere. – Ha vége az ebédnek, biztos, hogy elüldögélünk még egy órát az étteremben beszélgetve, nevetve, élvezve egymás társaságát. A csapat, ha együtt lehet, örömmel él közösségi életet. Mindenki örül és boldog, hogy ez így van. Tényleg, egy családot alkot a mostani Seleção. Ezzel elüt az összes többi, hajdani nagy válogatottól. Ehhez én még azt is hozzá merem tenni, hogy éppen ez volt az utolsó vb-győzelmünk titka is. Az, hogy családot alkotva egységet alkotott, ami abból is kiderül, hogy élvezik az együtt élést, a közös játékot."

Arra a kérdésünkre, hogy menynyiben volt különleges az a jelenet, amelyet a 2002-es világbajnoki döntő után láthattuk, hogy a játékosok egymásba kapaszkodva imádkoztak a pályán, Rodrigo Paiva így válaszolt: "Ami a vb-döntő után történt, az minden meccs előtt és utána is lezajlott az öltözőnkben: imádkoztunk. Mivel a japán-koreai vb-nek egyben ezzel a mérkőzéssel volt vége, akkor csak azt tettük, a pálya közepén, amit az öltözőben tettünk volna. Most Magyarországon is együtt fognak imádkozni a játékosok. Természetesen nemcsak az ima fontos, hanem a csapategység is, amit ez a közösség létrehoz. Az egyik játékos a másikat kisegítve azonos célért küzd. Mindig, ha lehetősége volt a brazil válogatottnak együtt dolgozni, közösen edzeni, és felkészülni, sokkal jobban megy a játék" – mondta a brazil szakvezető.

Ugyanezt erősítette meg a Real Madridban játszó Roberto Carlos is a Magyar ATV-nek adott nyilatkozatában: "Tényleg olyanok vagyunk, mint egy család. Brazíliában nem gazdagok az emberek, de mindenki boldog, ha kijuthat egy mérkőzésre. Így aztán mi játékosok is sokkal felszabadultabban tudunk játszani."