Szabadság, önbizalom, világszínvonalú képzés, nagyon kemény munka, türelem, hit. India felemelkedése a 21. század egyik nagy sikertörténete. Ennek közvetlen részese és formálója az egyik legnagyobb indiai vállalatbirodalom tulajdonosa, Krishan Kumar Modi, akit Budapesten faggattunk arról, mitől képes India a világválság idején is lélegzetelállító fejlődésre.
Hogyan indult a családi vállalkozás?
|
Valószínűleg májusban tartják Nagy-Britanniában a parlamenti választásokat. Az előzetes felmérésekből egyértelműnek látszik a fordulat: tizenhárom év munkáspárti uralom után jöhetnek a konzervatívok, David Cameron vezetésével. Igaz, az előnyük az elmúlt hetekben némileg csökkent, ám nehezen elképzelhető, hogy a kormányzásban megkopott, vezető nélküli baloldal fordulatot tudna végrehajtani az erőviszonyokban. A reménybeli brit miniszterelnököt a Hetek londoni tudósítója mutatja be.
|
A magyar oktatási rendszer a szétesés küszöbére ért, a felsőoktatás vészhelyzetben van, ezért új, átfogó koncepcióra van szükség – tartja a Sólyom-féle Bölcsek Tanácsa, akik szerint több pénz, kiszámítható oktatáspolitika és a teljesítményelvűség a megújulás feltétele.
|
A Jobbik az önkéntesekre épít, a Fidesz a szocialistákkal szembeni elégedetlenségre, az MDF rövid, de impulzív kampányhajrát ígér, az MSZP a vörös segélyprogramban bízik. Hétfőtől eldördül a startpisztoly, úgyhogy hamarosan „megint jőnek, kopogtatnak”.
|
Kenedi János történész, kutató moderálásával zajlott a héten hiánypótló konferencia a közép-kelet-európai dossziétörvényekről és mágnesszalagokról az OSA Archívumban. Az újság-írókon kívül mintegy ötven ember volt kíváncsi a környező posztkommunista társadalmak múltfeltárási gyakorlatára, amely még inkább rávilágított a hazánkban e témában zajló bohózatra.
|
Kegyetlenül elbánt az élet Hagyó Miklóssal. A volt főpolgármester-helyettes évekig építette a birodalmát, ami pár hét alatt összeomlott. Noha gesztusokat tett a jobboldal felé is, ma ő a Fidesz egyik „kampányarca”, vele rémisztgetik a fővárosi szavazókat. Az MSZP is elállt mögüle.
|
Néhány napja immár hivatalosan is bejelentette az olasz kormány, hogy fellebbezni kíván a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság novemberben hozott elmarasztaló ítélete ellen. Mint ismeretes, ez a verdikt arra kötelezte Olaszországot, hogy távolíttassa el iskolái faláról a feszületeket. A döntés heves ideológiai vitákat váltott ki Európa-szerte, Olaszországban pedig az olasz katolikus világ aktív támogatása mellett a polgári engedetlenség legváltozatosabb formáit.
|
Max Beauvoir, Haiti vudu főpapja azzal vádolta meg az evangéliumi keresztényeket, hogy monopolizálják a földrengés sújtotta országba érkező segélyeket, és hátrányosan diszkriminálják a vudu hívőket. Az ügy nemzetközi vitákat váltott ki, miután az első segélyszállítmány állítólag csak két héttel a földrengés után érkezett meg a vidéken élő vudu közösséghez, akik nyomban össze is verekedtek a segélyosztókkal.
|
Magyarország a második világháború után vette csak tudomásul a trianoni békeszerződés által kijelölt új határokat. A kommunizmus idején nem volt divat előhozakodni vele, a téma rendszerváltás utáni reneszánsza pedig finoman szólva is felemásra sikeredett. Azok a politikusok és értelmiségiek, akik érdemben vethetnék fel a kilencven éve történtek máig tartó üzeneteit, alapvetően két jól elkülöníthető táborra oszlanak.
|
Közeledvén a parlamenti választásokhoz, egyre több ígéretet-fogadkozást hallhatunk, és remélhetőleg egyre alaposabb pártprogramokat fogunk megismerni. Az előrejelzések alapján azonban már olyan állapotba került a társadalom, pontosabban a közvélemény politikai preferenciát vállaló része, hogy a választás – az előbb említett kampányelemek tartalmától és tömegkommunikációs hatékonyságától függetlenül – lényegében véve már eldőlt.
|
A Szovjetunióban (a hivatalos szervek bizonyára, de mások is) szerették idézni Majakovszkij ismert verssorát: „Az én rendőrségem megvéd engem.” Ma már Oroszországban senki sem állítja ezt. Maga Medvegyev elnök is rendelettel próbálja elősegíteni a bűnözőktől hemzsegő, korrupt rendőrség rendbetételét.
|
Hazánkban az első jogosítványt 1901-ben szerezték meg, a vizsgaútvonal pedig a Városliget mellett volt. Akkoriban csak a Budapesten közlekedőknek volt szükségük vezetői engedélyre, és összesen négy jelzőtábla jelentését kellett ismerni. Az elmúlt száz év alatt jelentősen megváltozott a helyzet, hiszen ma már KRESZ-, gépjármű-kezelési és forgalmi vizsgát is szükséges tenni a jogosítvány megszerzéséhez. Nem mindegy azonban, hogy milyen áron.
|
Békés megyében is jelentős károkat okoznak a fatolvajok, akik a mínuszok erősödésével egyenes arányban pusztítják az erdőt. A tilosban járók nagy része alkalmanként egy-két köbméter tüzelőnek valót vág ki saját otthona fűtéséhez, de van, aki kereskedik is a tüzelővel. A kormány időközben arra hívta fel az állami tulajdonú erdőgazdaságokat, hogy biztosítsanak lehetőséget a rászorulók számára a térítésmentes tűzifagyűjtéshez.
|
A magyar választópolgár olyan vezetőt akar, aki apaként gondoskodik róla; az USA-ban Mózeseket keresnek, akik kivezetik őket a válságból; a franciáknál pedig ideákkal lehet választást nyerni. Mindenhol igaz azonban, hogy a csalódott szavazók fokozatosan hagyják el a pártjukat, és rettentő nehéz őket visszacsábítani.
|
A skandináv országok híresek jóléti államukról, társadalmi párbeszédükről, ők mégis úgy vélik, szükség van a reformokra. A Sitrát a finn parlament 1967-ben, a finn függetlenség 50. évfordulóján hozta létre azért, hogy javuljon az ország gazdasági növekedése, nemzetközi versenyképessége és állampolgárainak jóléte. A nonprofit társaság 800 millió eurós alaptőkével rendelkezik, melynek kamatai fedezik az éves működési költségeket, így nem függnek a költségvetéstől.
|
Hétvégén tartották a 40. davosi Világgazdasági Fórumot. Idén is világmegváltó tervekkel érkezett a mintegy 2500 prominens résztvevő Svájcba, megígérve, hogy újraszabják a nemzetközi bankrendszert, kidolgozzák a globális válságmegelőzést, és megsegítik Haitit. Mindebből leginkább a harmadik pont teljesült, az első kettőről pedig néhány szó esett.
|
„Úgy látszik, Moszkvában és Pekingben megértették, mit jelent az amerikai képviselőház külügyi bizottsága elnökének lenni” – ezt Tom Lantos mondta mosolyogva e sorok írójának oroszországi és kínai fogadtatásáról, mielőtt a magyar származású amerikai politikus egyik utolsó interjúját adta. A képviselőház egyetlen, a holokausztot túlélő tagja Magyarországon a rendszerváltás után lett igazán közismert, a nagyközönséghez pedig Spielberg dokumentumfilmjének, Az utolsó napoknak egyik szereplőjeként kerülhetett közel.
|
Egy januári kutatás szerint egy átlag brit fiatal mindössze 800 szót használ a mindennapok során. Összehasonlításképpen: egy alapfokú angol nyelvvizsgához mintegy 4500 szó ismerete szükséges. A kutatás eredménye rámutat arra, hogy milyen következménye lesz annak, hogy a fiatalok már szinte egyáltalán nem olvasnak, és a média képezi le számukra a világ azon eseményeit, amelyek úgymond említésre méltóak.
|
Több látogató és a tavalyihoz képest nagyobb kínálat jellemezte a Budapest Sportarénában január végén megrendezett, immár hatodik Esküvő Kiállítást. A mixertől a plasztikai sebészig, a lepkeröptetéstől a pezsgőszökőkútig sokféle szolgáltatás és képviselője mutatkozott be a hagyományos „iparágak” mellett. Csak az év végén derül ki, hogy a megnövekedett érdeklődéssel és kívánságlistával párhuzamosan nagyobb lett-e a házasulási hajlandóság az országban.
|
„Ha nem tudod, hol van a feleséged, akkor keresd először John Terrynél!” – ezt a rigmust az előző héten játszott Burnley–Chelsea mérkőzésen énekelgették a hazai csapat szurkolói azután, hogy kitudódott: a Chelsea ikonja, John Terry korábbi csapattársának, Wayne Bridge-nek a kedvesével folytatott viszonyt hónapokon keresztül. Az eset súlyosbító körülménye, hogy az egykori játékostárs egyben legjobb barátja is volt, ráadásul Terry nős, feleségétől két gyermeke született.
|
„A Playstation méreg a gyerekekre nézve. Néhány játék gyilkolásra tanít. Egyszer az én arcom jelenik majd meg a játékban, hogy keresd meg és öld meg Chávezt" - kesergett Hugo Chávez rendszeresen jelentkező Aló Presidente című tévé- és rádióműsorában.
|
A világ azt találgatja, hogy mi lehet a múlt szerdán elhunyt J. D. Salinger fiókjában? A 91 évesen elhunyt író, aki 50 éve teljes visszavonultságban élt, vajon milyen műveket hagyott hátra széfjében? A világon 60 millió példányban elkelt Zabhegyező írójának esetleges új művéről már régóta keringenek pletykák.
|
A kínai Kuijü a világ egyik legnagyobb, elektronikai hulladékokat feldolgozó központja, ahová évente közel 1 millió tonnányi kiselejtezett televízió, számítógép, mobiltelefon érkezik. 15 éve Kuijü még rizstermelő közösség volt, 1995-ben kezdett elektronikus hulladékot importálni.
|
Az elmúlt öt évben 789 ezren kerültek a Központi Hitelinformációs Rendszerbe, közkeletű nevén a BAR-listára - derül ki a BISZ Zrt. minap közzétett adataiból. A rendszerben lévő magánszemélyek száma egy év alatt 170 ezerrel nőtt, a fennálló mulasztások száma pedig meghaladta novemberben az 1 milliót, sőt tovább emelkedik.
|
Ha a populista szót halljuk, szinte automatikusan jobboldali politikusok és pártok jutnak az eszünkbe. Sokkal kevesebb szó esik egy másfajta populizmusról, amely kihasználva, hogy a populizmusvita...
Sosem volt párttag, nincsenek politikusi ambíciói, a brit döntéshozók egy jelentős része pszichopatának tartja. Még nincs ötvenéves, de már átírta az Egyesült Királyság történelmét. Kétszer is....
Az ókori világban – csakúgy, mint napjainkban – a művi terhességmegszakítás megítélése hatalmas vitákat gerjesztett az orvosok, jogászok és teológusok körében. A közismert nevén abortusznak...
Mitől volt sikeres a győri Audi dolgozóinak sztrájkja? Miért ítélték el a győri akciót a kormánypártok holdudvarából és a balliberális táborból is? Hogyan próbálják az ellenzéki pártok lenyúlni a...
Nincs olyan ember, aki ne szeretne jó anyagi körülmények között élni. De mit tehet ezért az egyén, az állam vagy a piac? Mit jelent a jobb- és baloldal gazdasági értelemben?
Ő az első magyar, aki az Antarktisz partjáról indulva érte el a Déli-sarkot. Rakonczay Gábor 44 nap és 4 óra alatt teljesítette a 917 kilométeres távot egy 94 kilós szánt húzva maga után....
Radikális muzulmán szervezetek évtizedek óta rejtett kulturális dzsihádot vívnak az Egyesült Államokban. Ennek egyik eszköze a közgondolkodás olyan mértékű átalakítása, hogy a folyamat...
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!