hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Bomba, nyaralás
Hogyan befolyásolja a biztonsági helyzet az utazási szokásokat?

2016. 07. 28.
Nem töri le az európaiak, köztük a magyarok évek óta növekvő utazási kedvét a terrorizmus és a migrációs válság, legfeljebb az úti célok változnak. A hazai utazóközönség idén elkerüli a korábban favoritnak számító Egyiptomot és Tunéziát, és nagyot esett Törökország népszerű­sége is. A megingott biztonságérzet miatt inkább Horvátország, Olaszország, Spanyolország, Bulgária vagy a Balaton kerültek előtérbe, tovább erősödik a belföldi turizmus, miközben nő a régiónk iránti külföldi érdeklődés is.

Nyári főszezonban történt a nizzai terrorista merénylet és a törökországi katonai puccs is, méghozzá idegenforgalmi szempontból kiemelt területeken. Nagy kérdés, hogy mennyire vethetik vissza az ezekhez hasonló véres események a nemzetközi turizmust, amely – a válság utáni visszaesést követően – 2011 óta komoly növekedést produkál világszerte. Az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) 2010–2020 között évente átlag 3,8 százalékos növekedést prognosztizált a turistaérkezések számában, amit a 2014-es évben sikerült túlszárnyalni. A legkedveltebb célországok – a 2014-es jelentés szerint – Franciaország, az USA és Spanyolország, de a TOP10-ben szerepel még Kína, Törökország és Mexikó is.

Számos tényezőtől függ, hogy az erőszakos cselekmények mennyire befolyásolják egy-egy ország megítélését. A politikailag kevéssé stabil térségben lévő Egyiptom és Tunézia, úgy tűnik, jó időre kiesett a látószögből a turisták ellen elkövetett véres merényletek miatt, s a helyükre Törökország lépett. Habár a migránsválság, illetve az ISIS közeli térnyerése nem ütötte ki Törökországot a nyeregből (a szír határ számított csak veszélyesnek, ellenben a török riviérán még nem történt merénylet), a véres városi terrorcselekmények, illetve a katonai puccs már annál inkább visszavethetik a látogatási kedvet. Tavaly 50 ezer honfitársunk nyaralt Törökországban, számuk idén sokkal alacsonyabb lesz – állítja a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).

A nizzai események hatását csak találgatni lehet egyelőre, mivel Európa hosszú ideje a világ elsődleges idegenforgalmi desztinációjának számít. Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő – aki megkeresésünk idején épp külföldi szabadságát töltötte – úgy véli, hogy Európa még mindig a világ egyik legbiztonságosabb földrésze, hiszen itt a legkisebb a terrorcselekmények száma: tavaly összesen 35 ilyen támadás történt. Tálas szerint Európában a ’70-es, ’80-as években jóval több terrorista merénylet és sokkal több áldozat volt, mint ma. A szakértő szerint a kifejezetten turisták elleni merényletek viszonylag ritkák, világviszonylatban tavaly 25 ilyen incidens történt.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!