hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Tűzszünet bombák árnyékában
Amerikai jelentés az izraeli palesztin konfliktusról

2001. 05. 26.
Egy nappal azt követően, hogy az amerikai Mitchell-jelentés ajánlását elfogadva Ariel Saron izraeli miniszterelnök fegyverszünetet hirdetett a nyolc hónapja tartó palesztin felkeléssorozat mielőbbi befejezése érdekében, váratlan események történtek. Előbb egy Libanon felől engedély nélkül izraeli területre berepülő kisrepülőgép keltett riadalmat, majd néhány órával később bombariadót rendeltek el a világ egyik legnagyobb buszpályaudvarán, Tel Aviv déli részén. Szerencsére egyik esetben sem igazolódtak a terrortámadásra utaló értesülések, szemben az elmúlt egy év legsúlyosabb merényletének számító, múlt heti netanjai öngyilkos akcióval, amely ősz óta már a tizenkettedik palesztin bombatámadás volt izraeli civil célpontok ellen. Az első jelentések szerint viszont nem merénylet, hanem építési hibák okozták a Jeruzsálemben lapzártánkkor történt tragédiát. Hétszáz vendég ünnepelt péntekre virradóra egy esküvői bálon, amikor a harmadik emeleten lévő díszterem padlója beomlott, maga alá temetve több tucat embert. A mentésben a törökországi és az indiai földrengésben megismert speciális mentők is részt vesznek.

Pontosan egy évvel ezelőtt, május végén az izraeli hadsereg tizennyolc évi megszállást követően kivonult Dél-Libanonból. Ehud Barak akkori miniszterelnök abban a reményben döntött így, hogy a nemzetközi szerződésekkel elismert északi országhatár nem válik átjáróházzá a terroristák számára. Az eltelt idő nem igazolta ezt az optimizmust: a szíriai irányítás alatt működő Hezbollah gerillái a libanoni–izraeli határon átjutva katonákat raboltak el, és rakétatűz alá vonták a határ túloldalán fekvő településeket. Az évforduló napján az izraeli hadsereg teljes készültséget rendelt el, ennek ellenére egy, a bejrúti repülőtérről engedély nélkül felszálló egymotoros kisrepülőgép északi irányból behatolt az izraeli légtérbe. A Cessna nem reagált a radarriasztásra felszálló izraeli vadászgépek jelzéseire, sem a bejrúti légiirányítás utasításaira. Mivel a gép sűrűn lakott tengerparti települések felé vette az irányt, az izraeli légierő parancsnoka úgy döntött, hogy a terrorveszély miatt kénytelenek tüzet nyitni a repülőre. "Addig vártunk, amíg csak lehetett. A repülő útja viszont olyan veszélyt jelentett, hogy nem maradt más választásunk" – nyilatkozta Dan Halutz tábornok, a légierő parancsnoka.

A netanjai bevásárlóközpont ellen elkövetett támadás kapcsán Simon Peresz izraeli külügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy az intifáda őszi kirobbantása óta nem kevesebb, mint tizenegy bombát rejtettek el terroristák forgalmas bevásárlóközpontokban, és csupán Netanjában nem sikerült időben felfedezni a pokolgépet. A budapesti izraeli nagykövetség lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint a felelősség alól nem lehet felmenteni a Jasszer Arafat vezette Palesztin Hatóságot, amelynek területén "a Muzulmán Vallási Vezetők Tanácsa megáldotta az öngyilkos merénylőket, és kimondta, hogy ezek az öngyilkos merényletek izraeli civilek ellen törvényes és szent akciók a muzulmán hagyományok szerint, és az Izrael elleni Szent Háború részét alkotják" – fogalmaz a nagykövetség nyilatkozata.

(Hechs László elemzése: Tűzszünet bombák árnyékában)

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!