Ha a populista szót halljuk, szinte automatikusan jobboldali politikusok és pártok jutnak az eszünkbe. Sokkal kevesebb szó esik egy másfajta populizmusról, amely kihasználva, hogy a populizmusvita...
„Itt az idő, hogy végre egyenes módon értékeljük nemzetünk helyzetét. Nyíltan és őszintén szeretném önök elé tárni a tényeket. Nem lehetünk többé politikailag olyan korrektek” – ígérte Donald Trump Clevelandben elmondott elnökjelölti beszédében. A republikánus üzletember-politikus 75 percben értékelte Amerika és a világ helyzetét, és megoldásokat is javasolt. A legfontosabb részletek Trump üzenetéből. (A beszédet magyar szinkronnal az atv.hu oldalon hallgathatják meg.)
A tények a következők: a bűnözés csökkentésére tett évtizedes erőfeszítéseink vesznek el, mert a kormányzat csökkentette a bűnüldözésre szánt forrásokat. Az emberölések száma tavaly 17 százalékkal növekedett Amerika 50 legnagyobb városában. Ez az elmúlt 25 évben a legnagyobb emelkedés. (…)
A szolgálat közben meggyilkolt rendőrök száma közel 50 százalékkal magasabb idén, mint az elmúlt év azonos időszakában. Közel 180 000 olyan illegális bevándorló él az országunkban, akik bűnözői múlttal rendelkeznek. Kiutasítottuk őket, de ma este is szabadon mozognak közöttünk, békés állampolgárokat fenyegetve.
Az új illegális bevándorló családok száma, akik eddig ebben az évben átlépték határainkat, már meghaladja a tavaly egész évben érkezettek számát. Tízezrével telepítik be őket közösségeinkbe, tekintet nélkül arra, milyen hatással lesz ez a közbiztonságra és az erőforrásainkra. (…)
Mi a helyzet a gazdaságunkkal? Ismét a puszta tényeket szeretném önök elé tárni, amelyek nem kerülnek be az esti tévéhíradókba és a reggeli újságokba.
Tízből négy afroamerikai gyerek szegénységben él, miközben az afroamerikai fiatalok 58 százaléka nem dolgozik. Kétmillióval több latin származású amerikai él ma szegénységben mint nyolc évvel ezelőtt, amikor az elnök hivatalba lépett.
Újabb 14 millió ember került ki a foglalkoztatottak köréből. A háztartások jövedelme ma 4000 dollárral alacsonyabb mint volt 2000-ben. Ez 16 évvel ezelőtt volt. Az áruforgalomban a kereskedelmi deficit – akár hiszik, akár nem – már 800 milliárd dollár.
A költségvetésünk sincs jobb helyzetben. Obama elnök közel megduplázta az államadósságot, ami már több mint 19 ezer milliárd dollár és tovább növekszik. És mégis mit tudunk mindebből a pénzből felmutatni? A közútjaink és a hídjaink romokban hevernek, a repülőtereinken harmadik világbeli állapotok vannak, és 43 millió amerikai él élelmiszersegélyből.
A világ helyzete
Nézzük először, mi a helyzet a hatá-rainkon kívül. Állampolgáraink nemcsak idehaza szenvedtek katasztrófákat, hanem egyik nemzetközi megaláztatás érte őket a másik után.
Emlékszünk mindnyájan azokra a képekre, amikor iráni fogva tartóik tengerészeinket rájuk szegezett fegyverrel kényszerítették térdre. Ez közvetlenül az iráni alku aláírása előtt volt, amely 150 milliárd dollárt adott vissza Iránnak, miközben semmit nem adott nekünk cserébe. Ez az alku a valaha megkötött legrosszabb megállapodások egyikeként vonul majd be a történelembe.
Egy másik megaláztatás az volt, amikor Obama elnök Szíria ügyében meghúzott egy „vörös választóvonalat”, miközben az egész világ tudta, hogy ez abszolút semmit nem jelent. Líbiában lángok emésztették fel a nagykövetségünket, egyik külképviseletünket, amelyeknek pedig az amerikai presztízs szimbólumának kellene lenniük világszerte.
Amerika ma sokkal kevésbé biztonságos, és a világ is kevésbé biztonságos, mint volt akkor, amikor Obama elnök úgy döntött, hogy Hillary Clintonra bízza az amerikai külügyek irányítását. Nézzük csak a listát:
2009-ben, Hillary előtt, az ISIS még csak a színen sem volt. Líbia stabil volt. Egyiptom békés ország volt. Irakban jelentősen, jelentősen csökkent az erőszak. Iránt a szankciók fojtogatták. Szíria is viszonylagos ellenőrzés alatt állt.
Hillary Clinton négy éve után pedig mit látunk? Az ISIS kiterjedt az egész térségben, és az egész világon is. Líbia romokban, nagykövetünket és munkatársait pedig úgy ölték meg kegyetlen gyilkosaik, hogy nem is számíthattak segítségre. Egyiptom a radikális Muszlim Testvériség kezébe került, ami miatt a hadseregnek kellett visszavennie a hatalmat. Irak káoszban áll. Irán tovább halad az atomfegyverekhez vezető úton. Szíria polgárháborúba merült, és egy olyan menekültválságba, ami már a Nyugatot fenyegeti. A Közel-Keleten 15 évnyi háború, sok ezer milliárd dollár elköltése, és sok ezer elvesztett élet után a helyzet rosszabb, mint valaha volt.
Ez Hillary Clinton öröksége: halál, pusztulás, terrorizmus és gyengeség.
Változtatni kell!
De nem szükségszerű, hogy Hillary Clinton öröksége egyben Amerika öröksége is legyen. Azok a problémák, amelyekkel most szembesülünk – idehaza a szegénység és erőszak, külföldön pedig háború és pusztítás –, mindez csak addig tart, amíg mi továbbra is ugyanazokra a politikusokra támaszkodunk, akik eredetileg is létrehozták ezeket a problémákat.
A változáshoz az első feltétel az, hogy változtassunk ezen a vezetésen.
Ma este egy cselekvési tervet szeretnék megosztani önökkel Amerika számára. A legfontosabb különbség a mi tervünk és ellenfeleink terve között az, hogy a mi tervünkben Amerikát helyezzük az első helyre. A mi hitvallásunk Amerika, nem pedig a globalizmus.
Ameddig olyan politikusok vezetnek bennünket, akik nem Amerikát helyezik az első helyre, addig biztosak lehetünk abban, hogy más nemzetek nem fogják tisztelni Amerikát azzal a tisztelettel, ami megillet bennünket. De most újra az amerikai emberek kerülnek az első helyre.
Először is, a tervem a belső biztonsággal foglalkozik. Ez biztonságos lakókörnyezetet jelent, biztos határokat és védelmet a terrorizmussal szemben. Nem lehetséges jólét törvényes rend nélkül.
A gazdaság terén olyan reformokat javaslok, amelyekkel több millió új munkahelyet tudunk teremteni, és több ezer milliárd dolláros jövedelmet, amelyet Amerika újjáépítésére fordíthatunk. Ezeknek a reformoknak, amiket javasolni fogok, egy részét országunk legerősebb érdekcsoportjai ellenezni fogják. Ez amiatt van így, mert ezek az érdekcsoportok saját hasznukra torzították el politikai és gazdasági rendszerünket.
Az óriásvállalatok, a médiaelit és a nagy szponzorok ellenfelem kampánya mögött sorakoznak fel, mert tudják, hogy ő nem fogja bántani ezt a torz rendszert. Mögé állnak a pénzükkel, mert teljes ellenőrzés alatt tartanak mindent, amit ellenfelem csak tesz. A bábjuk, ők pedig a bábmesterek. Ezért Hillary Clinton üzenete az, hogy semmi nem fog változni. Soha semmi. (…)
Trump három pontja
Ahhoz, hogy biztonságossá tegyük Amerikát, foglalkoznunk kell az országunkon kívüli növekvő veszélyekkel is. Le kell győznünk az ISIS barbár hordáit. És le is fogjuk őket győzni, méghozzá alaposan.
Franciaország újra a brutális iszlám terrorizmus áldozata. Férfiakat, nőket, gyermekeket tiportak szét az utcán. Életek sokasága ment tönkre. Családokat szakítottak szét. Gyászba borítottak egy nemzetet. Újra és újra bebizonyosodott, az iszlám radikálisok milyen kárt és pusztítást okozhatnak. A World Trade Centernél, a San Bernardinói irodákban, a bostoni maratonon és Tennessee-ben, a chattanoogai katonai bázison. És még sok más helyszínen.
Alig néhány hete Orlandóban, Floridában, 49 nagyszerű amerikait mészárolt le kegyetlenül egy iszlám terrorista. Itt egy LMBTQ közösséget vett célba egy terrorista. Ez nincs rendjén. És meg is fogjuk állítani ezt. Az önök elnökeként, minden tőlem telhetőt megteszek azért, hogy az LMBTQ közösséghez tartozó polgárainkat is megvédjem az erőszakkal és egy gyűlöletkeltő, idegen ideológia elnyomásával szemben.
Ahhoz, hogy megvédjük magunkat a terrorizmussal szemben, a következő három dologra kell összpontosítanunk. Először, a világon nekünk kell a legjobbnak lenni – ismétlem, abszolút a legjobbnak – a hírszerzésben, bárhol is van erre szükség.
Aztán abba kell hagynunk a nemzetállam-építésnek és a rendszerváltoztatásnak azt a bukott politikáját, amelyet Hillary Clinton erőltetett Irakban, Líbiában, Egyiptomban és Szíriában.
Ehelyett együtt kell működnünk valamennyi szövetségesükkel, akik egyetértenek velünk abban, hogy az ISIS-t meg kell semmisíteni és el kell taposnunk az iszlám terrorizmust. Cselekednünk kell, méghozzá most és gyorsan. Ebbe beletartozik, hogy együttműködünk a térségbeli legjobb szövetségesünkkel, Izraellel.
Nemrég azt mondtam, hogy szerintem a NATO felesleges. Azért, mert nem biztosított megfelelő védelmet a terrorral szemben. És azért is, mert számos tagállam nem fizeti meg a rá eső részt. Szokás szerint az Egyesült Államoknak kell kipótolni a hiányzó összeget. Nem sokkal ezután a NATO bejelentette, hogy új programot állít fel a terrorizmus elleni harcra. Ez egy valódi lépés lehet a helyes irányba.
Végül, nagyon fontos, hogy azonnal felfüggesszük a bevándorlást minden olyan nemzetből, amelyet megfertőzött a terrorizmus, mindaddig, amíg nem állítunk fel bizonyítottan működő szűrőrendszereket. Nem akarunk ilyen embereket az országunkban.
Ellenfelem arra szólított fel, hogy növeljük radikálisan, 550 százalékkal a szíriai menekültek befogadását. Ez hihetetlen, de mégis így van. 550 százalékkal! Ez hozzáadódna ahhoz, hogy közben Obama elnök vezetése alatt már eddig is tömegesen érkeznek menekültek az országunkba.
Ezt javasolja ellenfelem, annak ellenére, hogy nem lehetséges megfelelően szűrni ezeket a menekülteket, és azt sem tudjuk biztosan megállapítani, hogy kik ők és honnan érkeztek. Csak olyan személyeket szeretnék befogadni az országunkba, akik tisztelik az értékeinket és szeretik a népünket. Akik az erőszakot, a gyűlölködést vagy az elnyomást támogatják, azoknak nincs helye országunkban és a jövőben sem lesz helye. (…)
Köszönet a hívőknek
Itt szeretnék köszönetet mondani az evangéliumi és hívő közösségnek, mert tudják, olyan bámulatos támogatást adtak nekem, amire nem is vagyok benne biztos, hogy teljesen rászolgáltam. Ez csodálatos volt, és ez az egyik fontos oka annak, hogy most, ma este itt vagyok. Önök sok mindenben fognak hozzájárulni a politikánkhoz.
A törvényeink mégis megakadályozzák önöket abban, hogy a pulpitusról kimondják azt, amit gondolnak. A Lyndon B. Johnson elnök által sok évvel ezelőtt bevezetett alkotmánymódosítás azzal fenyegeti a vallási intézményeket, hogy elveszítik adómentes státusukat, ha nyíltan képviselik politikai nézeteiket. Ezzel elfojtották a hangjukat. Keményen fogok dolgozni azért, hogy visszaszerezzem a jogot, hogy újra saját hangjukon beszélhessenek és valamennyi amerikai számára védelmezni fogom a szólásszabadságot.
Ha a populista szót halljuk, szinte automatikusan jobboldali politikusok és pártok jutnak az eszünkbe. Sokkal kevesebb szó esik egy másfajta populizmusról, amely kihasználva, hogy a populizmusvita...
Sosem volt párttag, nincsenek politikusi ambíciói, a brit döntéshozók egy jelentős része pszichopatának tartja. Még nincs ötvenéves, de már átírta az Egyesült Királyság történelmét. Kétszer is....
Az ókori világban – csakúgy, mint napjainkban – a művi terhességmegszakítás megítélése hatalmas vitákat gerjesztett az orvosok, jogászok és teológusok körében. A közismert nevén abortusznak...
Mitől volt sikeres a győri Audi dolgozóinak sztrájkja? Miért ítélték el a győri akciót a kormánypártok holdudvarából és a balliberális táborból is? Hogyan próbálják az ellenzéki pártok lenyúlni a...
Nincs olyan ember, aki ne szeretne jó anyagi körülmények között élni. De mit tehet ezért az egyén, az állam vagy a piac? Mit jelent a jobb- és baloldal gazdasági értelemben?
Ő az első magyar, aki az Antarktisz partjáról indulva érte el a Déli-sarkot. Rakonczay Gábor 44 nap és 4 óra alatt teljesítette a 917 kilométeres távot egy 94 kilós szánt húzva maga után....
Radikális muzulmán szervezetek évtizedek óta rejtett kulturális dzsihádot vívnak az Egyesült Államokban. Ennek egyik eszköze a közgondolkodás olyan mértékű átalakítása, hogy a folyamat...
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!