.
Évente több mint 330 millió forintot költenek a költségvetésből az országgyűlési képviselők szállásköltségeinek fedezésére. A fejenként 99 ezer forintos havi juttatás a vidéki honatyák munkáját lenne hivatott megkönnyíteni, ám azt olyanok is felveszik, akiknek Budapesten vagy a főváros közelében van lakásuk. Az összeg elköltését nem kell számlákkal igazolni.
Munkájuk megkönnyítése céljából a parlamenti apparátusnak hivatalból szállást kell biztosítania a budapesti lakóhellyel nem rendelkező országgyűlési képviselőknek, amennyiben azoknak szükségük van erre. Ha azonban a honatya nem kíván ezzel a lehetőséggel élni, akkor a 198 ezer forintos képviselői alapdíj felét, 99 ezer forintot kérhet szállásköltség-térítésre havonta. Összesen 278 képviselő veszi fel a vidékieknek járó juttatást – köztük 16 budapesti, valamint 23 Pest megyei, a fővároshoz viszonylag közel élő honatya is. A korábbi gyakorlat szerint csak azok kaphattak ilyen jelleg? költségtérítést, akik bérleti szerződéssel dokumentálták, hogy külön albérletet tartanak fenn Budapesten, és a havi szállásköltségeiket pontosan igazolták. Nemrégiben vezették be a közel 100 ezer forintos egységes juttatást, amelyet a képviselők belátásuk szerint költhetnek el.
A budapesti honatyák közül többek között Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, Deutsch Tamás, a párt várospolitikusa, volt sportminiszter, illetve a szocialista Laboda Gábor, vagy a szintén MSZP-s Filló Pál igényelte az éves szinten közel egymillió-kétszázezer forintos költségtérítést. Ezenkívül egyebek mellett Doszpot Péter (MSZP), Varju László (MSZP), vagy például Gémesi György (MDF) a főváros környékéről jár be a Parlamentbe, ám ennek ellenére felveszik ezt a juttatást.
Lapunk több érintettet is megkeresett a téma kapcsán. A szocialista Arató Gergely Gyálon rendelkezik állandó lakhellyel, de külön albérletet tart fenn a fővárosban is. Mint mondja, előfordul, hogy az ülésnapok vagy más rendezvények az éjszakába nyúlnak, és ilyenkor jól jön a helyi szállás. Gyál egyébként 18 kilométerre van Budapest központjától, vagyis a hazaút éjjel nem lehet több húsz percnél. (Ezzel kapcsolatban az egyik Pest megyei képviselő elmondta, azért is hasznos a fővárosi lakás, mert "ha az ember alkoholt fogyaszt, akkor már nem szívesen ül autóba".) Tirts Tamás, a Fidesz ferencvárosi alelnöke nem kívánt választ adni arra, hogy budapestiként mire használja a százezer forintos albérlet-támogatást. Kérdésünkre úgy fogalmazott: "Megmondom őszintén, nem nyilatkozom ebben az ügyben."
A képviselői mandátumát Erzsébetvárosban elnyerő Filló Pál (MSZP) a Heteknek elmondta, nem a fővárosban lakik, hanem Érdről jár be dolgozni. Mint megtudtuk, van ugyan egy budapesti ingatlan, amelynek fele részben ő a tulajdonosa, ezt azonban nem ő használja. Ehelyett egy önálló albérletet tart fenn, ahol sűr? elfoglaltságai miatt rendszeresen megszáll. (Hasonlóan Fillóhoz a szintén szocialista Jánosi György is Érden lakik – ő azonban nem veszi igénybe az albérlet-támogatást.)
A fideszes Pánczél Károly szintén Gyálról jár a Parlamentbe. A Heteknek úgy nyilatkozott, nem tart fenn külön lakást Budapesten, mert nincs rá szüksége. A költségtérítést viszont ennek ellenére felveszi, mert, mint mondja, a vidéki képviselőknek az jár. Szerinte inkább a budapesti illetőség? képviselők esetében "visszás kissé", ha élnek ezzel a lehetőséggel. A honatya egyébként nem tud olyan vidéki kollégájáról, aki visszautasítaná az összeget, mondván, nincs rá szüksége. Azt is megerősítette, hogy a pénzzel nem kell elszámolni.
A szocialista Laboda Gábornak, aki egyben Üröm polgármestere is, szintén nincs szüksége külön albérletre a fővárosban. Ennek ellenére szerinte a havi százezer forintos szállás-költségtérítés esetenként még kevés is. Mint mondja, munkája miatt számos esetben nemcsak Budapesten, hanem az ország más településein is meg kell szállnia éjszakára.
Szerettük volna a témában megkérdezni Bakos Emilt, az Országgyűlés gazdasági főigazgatóját, azonban ő többszöri megkeresésünkre sem nyilatkozott.
A liberális jogrend demokratikus deficitje olyan jogi háttérhatalmat termelt ki, aminek sem választói legitimitása nincs, és a közérdeket sem szolgálja. Eljárásuk rendszerint azt közvetíti nemzeti...
Az Európai Parlament képviselői az elmúlt héten megszavaztak egy határozatot, amely felszólít minden tagállamot, hogy haladéktalanul ratifikálja az Isztambuli Egyezményt. Ezt mindeddig hét...
Bevezetik a dugódíjat, és öt éven belül korlátozzák a dízelautók behajtását Budapest központjába – legalábbis a főváros új vezetőségének tervei szerint. A változáshoz azonban parlamenti döntés...
Nemcsak Romániában ismert jelenség, hogy gyerekeket a saját szüleik adnak el prostituáltnak – ez az összes posztkommunista és harmadik világbeli országra jellemző. A gyerekeltűnések mögött...
Az online térben szocializálódott fiatal szülők számára természetes, hogy életük főbb eseményeit publikálják – nem kivétel ez alól a szülővé válás sem. Szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy...
Néhány évtizeddel ezelőtt elképzelhetetlennek tűnt, hogy egy fiatal ne házastársi hűségben és szülői szerepben gondolkozzon, annak minden előnyével és nehézségével együtt. A média, az aktuális...
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!