Schiffer András: A nagykövetségi videó a belügyekbe beavatkozást súrolja
A Mandiner-interjú egy megállapítását lapunknak adott nyilatkozatában pontosította
Schiffer András: A nagykövetségi videó a belügyekbe beavatkozást súrolja

​ Fotó: Dósa Győző ​

2022. 10. 19.
Bírálta az amerikai nagykövetség által kiadott videót Schiffer András a Heteknek adott interjúban. Ugyanakkor fenntartja a nagy vitát kiváltó mondatait Anthony Blinkenről és Sanna Marinról, de a Mandiner-interjú egy megállapítását a volt parlamenti képviselő most lapunknak adott nyilatkozatában pontosította.

„Nem vagyok egy gyakorlott diplomáciai szakértő, de szerény meglátásom szerint eléggé példa nélküli a nemzetközi kapcsolatokban, hogy egy nagykövetség ilyen kis videókat készít a fogadó ország nyilatkozatairól.

Ez régi nyelven szólva azért eléggé súrolja a másik állam belügyeibe való beavatkozást, és egész egyszerűen maga a gesztus az, ami rendkívül szokatlan, hogy egy nagykövetség gyakorlatilag a fogadó ország belpolitikai vitáinak a részesévé válik”

– mondta Schiffer András az amerikai nagykövetség által a napokban közzétett videóról, amelyben magyar közéleti személyiségek és újságírók megszólalásait kritizálják, akik – a videó kommentárja szerint – „durva nyugat és Amerika ellenes nyilatkozatokat tettek.”

Mint arról beszámoltunk, az első idézet épp a Hetekben megjelent Kövér László interjújából származik. A volt országgyűlési képviselő szerint nem önmagában azzal van gond, hogy a nagykövetség véleményt nyilvánított. „Miért ne lehetne különböző véleményeket úgymond listázni. Pontosan ezért nem értem, hogy amikor meg a progresszívekről készítenek különböző ilyen listákat, akkor felháborodás kíséri és bírósághoz fordulnak. Természetesen önmagában semmi nincsen, hogy ha egy állami szerv, egy magánszemély, egy NGO a politikai diskurzusban jelenlévő véleményeket minősíti. Ez a szabad vita része. Ennek joga egy politikai közösségben egyaránt megilleti az adott politikai közösség tagját, és egy másik politikai közösségnek a rezidentúráját.”

„Tartalmilag az amerikai álláspontban nincs új” – állítja Schiffer, aki szerint ez a videó attól válik érdekessé, hogy meglehetősen szokatlan az, ha bármely ország nagykövetsége a fogadó ország politikai diskurzusának ilyen szintű résztvevőjévé válik.

Azzal kapcsolatban, hogy melyek Magyarország érdekei a jelenlegi konfliktus idején, Schiffer kijelentette: „Ezek alapvetően a többi közép-kelet-európai, illetve a dél-európai országokkal esnek szorosan egybe. Mi vagyunk egymásra utalva még akkor is, hogyha komoly történelmi traumák szabdalják a térséget, különösen a Kárpát-medencét, és Magyarországnak arra kell ügyelnie, hogy úgy őrizze meg a szuverenitását, hogy közben viszont konstruktív alakítója is tudjon lenni, másokkal összekapaszkodva a globális együttműködésnek.” Schiffer András úgy látja, hogy vannak ma is szándékok ennek a regionális együttműködésnek a feldarabolására. 

A Mandinernek adott nagy feltűnést keltő interjúból többen bírálták Schiffer András azon kijelentését, miszerint „az Anthony Blinkenek és San Marinok legalább akkora háborús uszítók, mint a Putyin-féle adminisztráció, és ezért nekik is felelniük kell majd.” Schiffer kiállt a megállapítása mellett: „Egy olyan nyilatkozat, ami arról szól, hogy Oroszország először hagyja el Ukrajnát, amit persze erkölcsileg én is helyeslek, mint követelést. De hogy önmagában ez legyen a feltétele annak, hogy tárgyalások megkezdődjenek, ez azt jelenti, hogy az illető, ha burkoltan is, de az eszkalációt támogatja.”

Ugyanakkor azt a megállapítását pontosította, miszerint Amerika a nyertese a háborúnak:

„Annyiban korrigálni vagyok kénytelen a mondandómat, hogy nyilvánvaló, hogy itt régen nem elsősorban államokról, demokratikus felhatalmazással rendelkező gépezetekről kell beszélnünk, hanem cégcsoportokról, vállalatbirodalmakról. Nyilván úgy helyesebb, hogyha azt mondjuk, hogy az alapvetően amerikai gyökerű energiaóriások, agrobizniszben utazó cégek, illetve a hadiipar nyertese lesz ennek a konfliktusnak, és már most valószínű nyertese”

– mondta Schiffer András.

Az interjúban szó esett emellett az amerikai félidős választásoknak az Egyesült Államokra gyakorolt hatásáról:

„Figyelemre méltó, és most szándékosan egy pillanatra nem a republikánusokról fogok beszélni, hogy Obama korábbi elnök is a minap egy elég kemény kritikát fogalmazott meg a demokraták identitáspolitikai radikalizmusára. Ez azért figyelemre méltó, mert ha úgy alakul az eredmény, az azt jelenti, hogy lehet, hogy a demokratákon belül is egy hangsúlyeltolódás végbe fog menni.”

A Schiffer Andrással készült teljes interjúnkat a Hetek podcast csatornáján lehet meghallgatni.

(Hetek)

A Hetek 25 éve küzd a magzatgyermekek védelméért, áll ki a természetes családok mellett, valamint a hit és szólás szabadságáért. Ha számodra is fontosak ezek az ügyek, legyél te is a támogatónk!

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!