A múzeumi világ a nyugalom szigete a kultúrharcos széljárások közepette – állítja a lapunknak adott nagyinterjúban Baán László. A Szépművészeti Múzeum főigazgatója tavaly ősz óta miniszteri...
Önjelölt vallási rendőrség járja az utcákat London keleti kerületeiben. A radikális muszlim fiatalokból álló járőrcsapat távozásra szólít fel mindenkit, aki viselkedésével vagy öltözködésével sérti a muszlim vallás előírásait. A helyi önkormányzat és több civil szervezet elítélte az akciót, amelynek videóra vett bizonyítéka a YouTube-on volt látható – törlésig.
A kapucnis felsőkbe öltözött „járőrök” London muszlimok lakta negyedében vették kezükbe a helyzetet, önmagukat filmezve akciózás közben. A sötétben készült, néhol nehezen kivehető felvételeken a razziázók a mecset környékéről való távozásra szólítják fel az arra tévedt, nem megfelelően öltözött vagy viselkedő „hitetleneket”.
Az egyik első videón, amely még a múlt héten került nyilvánosságra, muszlim aktivisták égetik a H&M üzletlánc fehérneműt reklámozó óriásplakátját London Whitechapel kerületében, miközben aláfestésként géppuskaropogással kísért zene szól. Kommentárjuk szerint magukra vállalták a jó megvédelmezését és a rossz megfékezését környezetükben. Ennek részeként a főként muszlimok lakta negyedekbe tévedő gyanútlan angolokkal közlik, hogy olyan területre érkeztek, ahol a saría jog van érvényben, így azt kötelesek betartani. A képeken látszik, ahogy egy fiatalember kezéből kiveszik a sörösdobozt, felvilágosítva, hogy az alkohol gonosz dolog. Egy másik felvételen egy fiatal párt inzultálnak, mivel a nő szoknyáját túl rövidnek és kihívónak találják a mecsethez közeli utcákon. Amikor a nő kijelenti, hogy Nagy-Britanniában vannak, a „járőr” azzal válaszol, ez őt nem érdekli, mivel „ez nem is annyira Nagy-Britannia”, és itt az iszlám jog érvényesül.
A razziázók zaklatásainak kitett londoniak közül többen panaszt tettek a hatóságoknál. A londoni rendőrség vizsgálatot rendelt el az ügyben, és megerősítette az érintett városrész rendőri felügyeletetét. A járőrök azonosítása ugyanakkor nem egyszerű, hiszen – miközben az inzultált járókelők arca tisztán kivehető a felvételeken – a „muszlim járőrök” nem, vagy csak hátulról látszanak, arcukat takarja a kapucni.
London iszlamizálása nem új keletű törekvés, a tavalyi évben Ken Livingstone munkáspárti főpolgármester-jelölt egyenesen azzal kampányolt, hogy megválasztása esetén személyesen gondoskodik arról, hogy Londonban minden nem muszlim hívővel megismertesse az iszlámot (Iszlám köztársaság Londonban. Hetek, 2012. április 6.). Livingstone, aki végül alulmaradt a küzdelemben Boris Johnsonnal szemben, azon az Európai Iszlám Fórumon keresztül kapcsolódik az iszlámhoz, amelynek legfőbb célja a társadalmi intézmények, a kultúra és a politikai rendszer megszabadítása az iszlámmal kapcsolatos tudatlanságtól, és amely különösen aktívan tevékenykedik London gyakran Tower Hamlets Iszlám Köztársaságnak is nevezett kerületében. A Tower Hamlets számos radikális muszlim prédikátor otthona, akik a saría jogrendszer kiterjesztésén fáradoznak. Befolyási területükön már korábban is feltűnő sárga plakátok hirdették: „Saríazónába lépsz, itt az iszlám törvények érvényesek!”
A kerület önkormányzata elszigetelt akciónak nevezte a történteket, kijelentve, hogy büszkék a közösségüket jellemző összetartásra, és a kerületet általában az emberi méltóság és egymás tisztelete jellemzi. Mindez azonban nem tükröződött azoknak a hozzájárulásuk nélkül lefilmezett járókelőknek az arcán, akiknek némelyike a megdöbbenéstől szinte szóhoz sem jutva sietős léptekkel hagyta el a területet, további atrocitásoktól tartva.
Az ügyben megszólalt a One Law for All (Mindenkinek egy törvényt) nevű civil szervezet képviselője is. „Egy civil társadalomban mindenkinek teljes állampolgári jogokkal és a törvény előtti egyenlőséggel kell rendelkeznie, a saría pedig ellentmond az alapvető emberi jogoknak. Ahhoz, hogy Nagy-Britannia minden lakója számára biztosítsuk ezeket a jogokat, egyetlen világi törvénykezésre van szükség és nem a saríára” –jelentette ki lapunk kérdésére Maryam Namazie szóvivő. Namazie a Tower Hamlets-beli incidensért végső soron az államot hibáztatja, amely az iszlám felkarolásával és a rosszul értelmezett multikulturalizmus jegyében átadta a muszlimok fö-lötti társadalmi kontroll gyakorlását az iszlamista szervezeteknek. „Nem meglepő, ami történik, és nem is elszigetelt jelenség, de számos hasonló esetről nem készül felvétel. A botrányt az okozta, hogy ezúttal nem muszlimokat zaklattak… Ez nem a saját élettér védelme, hanem az iszlamista kontroll rákényszerítése a társadalom más részeire” – vélekedett Maryam Namazie, aki szerint fontos lenne, hogy minden brit állampolgárra ugyanaz a törvény legyen érvényes, vallástól és származástól függetlenül.
A 2011-es, Angliára és Walesre kiterjedő népszámlálás decemberben nyilvánosságra hozott adatai szerint az elmúlt tíz évben közel duplájára nőtt a muszlim hívők száma, így az iszlám ma a második legnagyobb vallásnak tekinthető a szigetországban (Angol aposztázia. Hetek, 2013. január 4.). A kelet-londoni Tower Hamlets és Newham az ország leggyorsabban növekvő kerületei, itt él az ország muszlim hívőinek közel 40 százaléka. A Faith Matters nevű felekezetközi csoport közelmúltbeli felmérése szerint országosan évente ötezren térnek át az iszlám vallásra, túlnyomó többségükben nők és fehérek – az áttérők átlagos életkora pedig mindössze 27 év volt.
Kormányzati forrásokból kiderül, hogy – Franciaországhoz hasonlóan – a brit börtönökben is egyre többen választják az iszlámot. A leghírhedtebb börtönökben fogva tartott fiatalkorú rabok egyharmada muszlim vallású. Ennek hátterében azonban a hirtelen megvilágosodásnál sokkal prózaibb okok állnak: a börtönökben a muszlim hívők sokasága miatt a pénteki imák idejére a nem muszlim rabokat bezárják, hogy az őrök az imádkozókra vigyázhassanak.
A leginkább materiális érdekektől hajtott fiatalok közül sokan a jobb ételek és ellátás reményében választják az áttérést.
A múzeumi világ a nyugalom szigete a kultúrharcos széljárások közepette – állítja a lapunknak adott nagyinterjúban Baán László. A Szépművészeti Múzeum főigazgatója tavaly ősz óta miniszteri...
A világ legkorábbi múzeumát egy brit régész, Leonard Woolley fedezte fel 1925-ben. Az épület Ur városában, a mai Irak területén található, és az Újbabiloni Birodalom utolsó királyának – bizonyos...
A miniszterelnök által meghirdetett családtámogatás nemzetközi visszhangjáról, a demográfiai növekedést célzó kormányzati intézkedésekről, valamint a hazai abortuszhelyzetről beszélt a Heteknek az...
Elsősorban a gigantikus demográfiai fordulatról szólt Orbán Viktor idei évértékelője. De vajon mik voltak a kormányfő év eleji beszédeinek közös motívumai az elmúlt húsz évben?
Pártja alig egy hónapos, de az Izraeli Védelmi Erők egykori főparancsnokát sokan már most az izraeli miniszterelnök legesélyesebb riválisának tartják. Úgy tűnik azonban, hogy a Gantz-jelenségnek...
Jeruzsálem három monoteista világvallás szent városa – ezt a szlogent gyakran idézik politikusok és a nemzetközi média egyaránt. A zsidó és keresztény kötődéshez nem fér kétség, de az iszlám...
Magyarország is epizódszereplővé vált az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi és infotechnológiai háborúban. A Huawei-ügy azonban túlmutat önmagán: előrevetíti a kiberháborúk korát.
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!