hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Véleményklíma és a dollármilliók
2001. szeptember 11. hatása a médiára

2003. 09. 15.
Interjú Bajomi-Lázár Péterrel a Kodolányi János Főiskola Kommunikáció Tanszékének adjunktusával, aki az elmúlt hónapokban az Észak-Karolinai Egyetem Újságírás és Tömegkommunikáció Karán tanulmányozta az Egyesült Államok sajtóját.



Bajomi Lázár Péter Fotó: Somorjai L.

– Már közhelyszerűvé vált az a mondás, hogy 2001. szeptember 11-e után megváltozott a világ. Annyiban mindenképpen igaz, hogy azóta permanens háború zajlik. A média világa mennyiben változott meg? 

– Elsősorban az Egyesült Államok sajtóját tanulmányoztam, így arról tudok beszélni. Ott az újságírásban történetileg az úgynevezett objektivitás-doktrína vált dominánssá. Eszerint a valóság a tényekre való fókuszálással ragadható meg, az újságíró csupán bemutatja a valóságot, de nem alakítja azt. A sajtó pártatlanságra, kiegyensúlyozottságra, belső sokszínűségre törekszik. 

A gyakorlat ugyanakkor azt mutatja, hogy ezt az ideált a sajtó jobbára csak békeidőben igyekszik követni. Valahányszor háború tört ki – a spanyol háborútól a függetlenségi háborún át az első és a második világháborúig – a nyomtatott sajtó, majd az elektronikus média tekintélyes része elkötelezte magát valamelyik oldalon. Ez történt most, a harmadik iraki háború alatt is. Az amerikai média – különösen a televízió – a beavatkozás pártjára állt, és egyenlőségjelet tett a patriotizmus és az iraki katonai beavatkozás közé. Holott tudjuk, legalábbis kérdéses, hogy valóban a katonai beavatkozás szolgálta-e a legjobban az amerikai nemzet érdekeit.

Az újdonság a korábbi háborúkhoz képest az, hogy a média nem kormányzati nyomásra vagy központi cenzúra alatt helyezkedett erre az álláspontra, hanem – amerikai médiakutatók szerint – gazdasági okokból. A lakosság hetven százaléka ugyanis beavatkozáspárti volt. Ilyen "vélemény-klímában" az objektivitás nem feltétlenül jövedelmezett volna jól. Sőt, azok a televíziós csatornák voltak a legnépszerűbbek, amelyek a legmarkánsabban háborúpártiak voltak – például a Fox News. Egyes rádióhálózatok bojkottálták a Dixie Chicks nevű, egyébként roppant népszerű countryzenekart, mert egyik énekesnője nyilvánosan bírálta Bush elnököt. A nyomtatott sajtó egy része – így például a New York Review of Books – ugyanakkor már a háború alatt bírálta a televíziók elfogultságát. Úgy vélték, hogy a hazafias elkötelezettség oltárán feláldozták az objektivitást és a kritikus hangvételt.

Az állami cenzúra ma már egyébként is értelmetlen. Emlékezetes például, hogy két évvel ezelőtt a CNN kormányzati nyomásra nem sugározta Oszama bin Laden egyik videofelvételét – másnap azonban az arab műholdas csatorna, az al Dzsazíra teljes terjedelmében lejátszotta a kazettát. A globális médiát a nemzetállamok már nem tudják ellenőrizni. 

– Beszélgettem a háború idején demokrata támogatókkal, akik a katonai akciók elkezdéséig ellenezték Bush terveit, de a harci cselekmények idején már támogatták. Mint mondták: a kocka el lett vetve, a háború idején már nem lehet moralizálni, az egyenleget majd a háború végével lehet megvonni. Nem lehet, hogy inkább ez a jelenség volt az említett tendenciák mögött? 

– A médiahatás-kutatások számon tartják, hogy háborúban homogenizálódnak a vélemények. A háború összehozza az embereket, hiszen közös a veszély. Ha már belementek a háborúba, akkor mindenkinek az az érdeke, hogy minél jobban jöjjenek ki belőle.



Egy verőfényes októberi nap New Yorkban. Helyreállítás médiaviták közepette Fotó: Joel Meyerowitz 

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!