.
Sion, Nabukodonozor, Trinity (Hármasság) és a Tervező. Morpheus, Oracle (a Jós), a Meroving és a Kulcskészítő. Kung-fu és levitáció, vérfarkasok és lebegő Buddha, reinkarnáció és feltámadás. "Mindent gondosan válogattunk össze, és mindennek többszörös jelentése van" – állítják a Mátrix újratöltve cím? film rendezői, a Wachowsky fivérek. A temérdek spirituális jelképet tartalmazó akció sci-fihez az alkotók – a film honlapján idézett nyilatkozatuk szerint – a zsidó–keresztény, az egyiptomi, az arthuriánus, a platonista és buddhista mítoszokból és filozófiákból merítettek.
A kulcsok szobája: Neo, a kung-fu pap Fotó: WB
Az Egyesült Államokban R-kategóriás (17 éven felülieknek szóló) Mátrix-folytatás főszereplői ezúttal is az emberiség felszabadításán fáradoznak. A történet szerint a 22. század végére a mesterséges értelemmel rendelkező robotok leigázták alkotóikat, és az emberiséget kolóniaszer? telepeken tartva a saját energiaforrásaikként zsákmányolják ki. Ezzel a világgal – a Mátrixszal – szemben csak egy város, a Föld középpontja közelében elrejtett Sion lakói lázadnak fel. A robotok azonban ezt az utolsó menedékvárat is fenyegetik, ezért – egy ősi prófécia alapján – a Sion küldöttei elkezdik keresni azt a szabadítót, az Egyetlent (a filmben Neo, akinek a neve az Egyetlen – One – anagrammája), aki legyőzi majd a gonoszt.
Ellenanyagok
A Biblia a Siont – a földi mellett – a mennyei Jeruzsálemmel azonosítja. A Mátrix alkotói épp ellenkezőleg, a Föld középpontjába helyezik, amelyet a kereszténység a Pokol helyével hoz kapcsolatba. Jézust az evangéliumban Keresztelő János ismeri fel, a filmben Morpheus (nevét az álom görög istenéről kapta) hozza el a megvilágosodást a reinkarnálódott Neo számára, akinek neve korábban Ander-son: az ember fia volt. A keresztény hit szerint Jézus Krisztus a Szentlélek által támadt fel a halálból, ezzel szemben a Mátrix első részében Neót szerelmének, Trinitynek (neve a Hármasságra utal) a csókja hozza vissza az életbe. Az Ószövetségben Nabukodonozor babiloni uralkodó elpusztítja Siont (Jeruzsálemet), a filmben Nabukodonozor nevét az a járm? viseli, amelyen a Sion megmentői utaznak. A keresztény tanítás szerint Isten, a Teremtő tökéletes, a Mátrix újratöltve egyik utolsó jelenetében Neo találkozik a Tervezővel (a Mátrix megalkotójával és urával), aki közli vele, hogy az emberiségnek már hat korábbi lázadását zúzta széjjel, és most is erre készül. A Messiás eljövetelére vonatkozó ígéreteket az Ószövetségben zsidó próféták jelentették ki. A Mátrix messiásáról a kijelentést Oracle, az idős Jósnő mondja el Neónak.
Miért kap minden keresztény szimbólum valamilyen eredeti tartalmával ellentétes csavart a Mátrixban? Miért van az, hogy miközben a mitológiai és buddhista elemek ábrázolása során az alkotók messzemenő pontosságra törekedtek, a keresztény elemeket ilyen felszínesen alkalmazták a történetben? (A főszereplőket az első számú hongkongi mester, Juen Vo-ping készítette fel a gondosan megkoreografált kung-fu jelenetekre, és a Neót alakító színész, Keanu Reeves saját elmondása szerint még jéggel teli úszómedencében is megfürdött, hogy átélje a hibernált állapot élményét.)
"Látszólag kézenfekvők a keresztény elemek a filmben, ezek azonban nem a kereszténységnek a hagyományos, ortodox változatát képviselik. A Mátrix keresztény motívumait akkor lehet a legjobban megérteni, ha azokat a gnosztikus kereszténység szempontjából vizsgáljuk" – írja Frances Flannery-Dailey a The Journal of Religion and Film cím? magazinban megjelent cikkében. A gnosztikusok saját apokrif könyveik alapján egy párhuzamos kereszténységet hirdettek, amely az emberek számára börtönnek tekintett anyagi világból való kiszabadulást a tudás (gnózis) megszerzése által teszi lehetővé. Ehhez szükséges a gonosz forrásának tekintett férfi-teremtő (a filmben a Tervező) és félresikerült teremtményeinek (a Mátrixban a mesterséges intelligenciával rendelkező robotok) legyőzése. A gnosztikus világképben számtalan természetfeletti lény kap helyet: például Sophia, a bölcsesség és a teremtő női megszemélyesítője. A gnózis megszerzése során az ember egyre több megvilágosodásban (titkos tudásban) részesül, míg eljut a materiális lét korlátaitól felszabadult szellemi lét állapotába. Miközben a gnosztikus kereszténység szinte minden ponton ellentmond az ortodox keresztény tanításoknak, sok területen mutat párhuzamot a keleti vallásfilozófiákkal, amint arra a Mátrix is számos példát mutat.
A Mátrix őrei: Smith ügynök több kiadásban Fotó: WB
Buddhista bóvli
Azt a rendezők sem titkolják, hogy a filmben szándékosan használták a számos buddhista utalást. Maga a film címe is a buddhista világképre utal. Morpheus azt mondja a Mátrixról, hogy az "az elméd börtöne". Az ebben a látszatvilágban élő emberek csak a tudatuk felszabadításával tudnak kiszabadulni a börtönből.
A megvilágosodást hirdette az első rész záródala, a Wake Up! (Ébredj fel!). Az emberek felszabadításához mesterek segítsége szükséges – ezek a filmben a Nabukodonozor, Morpheus futurista hajójának utasai. A Jósnő azt jövendöli, hogy a szabadító, aki vissza fog térni a földre, meg tudja majd változtatni a Mátrixot. Morpheus ezt úgy magyarázza, hogy ennek az embernek az eljövetele "a Mátrix pusztulását fogja hirdetni, a háború végét és a népünk számára a szabadság eljöttét. Ezért töltöttük mi egész életünket azzal, hogy át- meg átkutassuk a Mátrixot, hogy rátaláljunk erre az emberre." Morpheus meg van győződve arról, hogy Neóban megtalálta ennek az embernek a reinkarnációját, aki – Buddhához hasonlóan – fel fog ruháztatni természetfeletti képességekkel annak érdekében, hogy elhozza a megvilágosodást az emberiség számára. Buddha figurája egyébként meg is jelenik a második részben egy fénylő, lebegő alakként, aki a Jósnő ajtajában ül, és rá vigyáz. Neo reinkarnációját (a Mátrix világából való kiszabadulását, és az ezen túli világba való belépését) egy sztupában éli át.
A film – több szempontból m?faji újdonságnak számító – akciójelenetei szintén a keleti filozófiára és harcművészetekre épülnek. Neo a második részre megtanul levitáció közben (azaz lebegve) karatézni, és újra a tér-idő korlátai alól kilépve, lassított felvételen hajol el az őt célzó golyók elől. A Jósnő előszobájában ülő gyerekek többek között telepatikus kanálhajlítással töltik az időt.
Számmisztika és antierkölcs
A gnosztikus és buddhista motívumok mellett számos más misztikus, spirituális utalás is szerepel a filmben. Olyan szimbolikus számok, mint a pi értékére utaló 314 (ennyi másodpercig lesz nyitva a szintén a szabadítók oldalán álló, de egy gonosz francia várúr által fogva tartott Kulcskészítő szerint az az ajtó, amelyen keresztül Neo behatolhat az ellenség legvédettebb vonalai mögé), vagy a hármasságra utaló 303, és az Egyetlent jelképező 101 (Neo az első részben halad át ezeken a szobákon). A Nabukodonozor fedélzetén egy felirat (Mark III. no. 11.) látszólag Márk evangéliumának egy messiási szakaszára utal, természetesen ismét a Mátrix szabadítójára, Neóra vonatkoztatva.
Új szereplő a második részben Meroving, egy vörösbor- és nőmániás francia várúr. A kora középkorban élt Merovingok a legendák szerint több mai európai királyi háznak az ősei között szerepelnek, és vannak, akik szerint egyik leszármazottjuk fogja újra kormányozni a jövőben Európát. Vele kerülnek összetűzésbe Sion lázadói, ami egy további értelmezési lehetőségét veti fel a filmnek. Eszerint Sion az angolszász–skót irányzatú titkos társaságokra, míg a Meroving a francia irányzatra utaló kódnév. Ezek a mozgalmak a történelem során sokszor álltak szemben egymással, és a filmben is élet-halál harcot vívnak.
A szimbólumoknál is nyilvánvalóbb a Mátrix és a klasszikus kereszténység közötti morális ellentmondás, ha a filmben pozitív szerepet játszó személyek cselekedeteit nézzük. A menedékváros, a Sion lakói a népgyűlést követően (ahol Morpheus prédikátorként felszólítja őket arra, hogy ne féljenek és harcoljanak a szabadságukért) féktelen orgiába kezdenek, miközben Neo barátnőjével vonul vissza a szobájukba. Morpheus ugyanekkor volt szeretőjét próbálja újra magához édesgetni. A "szabadítók" az erkölcs terén is felszabadítják magukat: számukra a korlátok nélküli szex a kiteljesedés eszköze. Tulajdonképp nem különböznek a "rosszaktól", például a sötét Merovingtól, aki azzal szórakoztatja magát, hogy "megigézett" süteményeket küld azoknak a nőknek, akiket meg akar szerezni magának, míg felesége Neónak csapja a szelet. A női szereplők fekete bőr, lakk és latex öltözete is ezt a szexközpontú szemléletet tükrözi, nem véletlenül teremtett már az első Mátrix új irányzatot a divatiparban. (Neo ezzel szemben a második részre lecserélte hosszú bőrkabátját egy jezsuita szerzetesre emlékeztető öltözetre.)
A film feketelistája
A Mátrix újratöltve elkészültét számos váratlan akadály és tragédia kísérte. Az első rész záródalát éneklő 22 éves rythm-and-blues sztár, Aaliyah, fontos szerepet kapott volna a folytatásban, azonban ezt nem tudta már eljátszani, mivel repülőgép-szerencsétlenségben életét veszítette a Bahamákon. Gloria Forster, aki a Jósnőt alakította, néhány héttel a második rész forgatásának lezárulta után halt meg. Reeves húga rákban betegedett meg a film készítése alatt, a Morpheust alakító Fishbourne a csuklóját, míg Carrie-Anne Moss (Trinity) a lábát törte el.
Nemtelen sztárok
A Mátrix alkotói, a Wachowski fivérek misztikus visszavonultságban élnek. 1999 óta nem adtak interjút egyetlen újságnak sem. Annak ellenére, hogy a Mátrixszal filmtörténetet írtak, előtte csupán egyetlen filmet rendeztek. A Bound (Megkötözve) cím? 1996-os horror főszereplője egy leszbikus pár. A Wachowski fivérek a Mátrix főszereplői közé is szívesen válogattak biszexuális színészeket. Ilyen a Neót játszó Keanu Reeves, és most a cannes-i díszbemutató alkalmával nyilvánosan csókolózó két színésznő, Jada Pinkett Smith (Niobe) és Monica Bellucci
(Persephone).
Andy Wachowski Fotó: Reuters
A liberális jogrend demokratikus deficitje olyan jogi háttérhatalmat termelt ki, aminek sem választói legitimitása nincs, és a közérdeket sem szolgálja. Eljárásuk rendszerint azt közvetíti nemzeti...
Az Európai Parlament képviselői az elmúlt héten megszavaztak egy határozatot, amely felszólít minden tagállamot, hogy haladéktalanul ratifikálja az Isztambuli Egyezményt. Ezt mindeddig hét...
Bevezetik a dugódíjat, és öt éven belül korlátozzák a dízelautók behajtását Budapest központjába – legalábbis a főváros új vezetőségének tervei szerint. A változáshoz azonban parlamenti döntés...
Nemcsak Romániában ismert jelenség, hogy gyerekeket a saját szüleik adnak el prostituáltnak – ez az összes posztkommunista és harmadik világbeli országra jellemző. A gyerekeltűnések mögött...
Az online térben szocializálódott fiatal szülők számára természetes, hogy életük főbb eseményeit publikálják – nem kivétel ez alól a szülővé válás sem. Szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy...
Néhány évtizeddel ezelőtt elképzelhetetlennek tűnt, hogy egy fiatal ne házastársi hűségben és szülői szerepben gondolkozzon, annak minden előnyével és nehézségével együtt. A média, az aktuális...
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!