Bár az Európa elnevezést az ókori görögök adták kontinensünknek, a szó a mai értelemben csak a felvilágosodás idején terjedt el. A modern Európa-fogalmat kezdettől fogva a keresztény meghatározás...
A világ egyik legrangosabb idegtudományi szaklapja, a Nature Neuroscience is közölte a Magyar Tudományos Akadémia munkatársainak kutatási eredményeit. A dr. Katona István vezette kutatócsoport megállapította, hogy a marihuána pszichoaktív hatóanyagának (THC) hat napon keresztül tartó használata mintegy 85 százalékkal csökkenti az idegsejtek közötti kommunikáció finomhangolásáért felelős „antennák” számát.
A szinapszis egy mindössze tíz nanométeres struktúra az agyban. Ezen keresztül „beszélget” egymással az emberi agyban lévő mintegy 86 milliárd idegsejt. A tudósok régóta sejtették, hogy létezik az idegsejtek kommunikációjában egy visszacsatolási mechanizmus, mely leállítja az érintett szinapszist, ha túl sok információ érkezik onnan. A „kikapcsolás” úgynevezett jelmolekulák révén történik, amelyeket a szinapszisok receptorai érzékelnek. Ezek a jelmolekulák nagyon hasonlítanak a kannabisz pszichoaktív hatóanyagára, a THC-re, amely szintén képes aktiválni a receptorokat. Amikor valaki füves cigit szív, a THC elárasztja az agyát, és „elhangolja” az idegsejtek kommunikációját.
Azt viszont csak most sikerült bebizonyítani, hogy valóban eltűnik onnan a receptor. Ez a marihuánához való hozzászokás káros hatásainak tudományos bizonyítéka.
Mint Katona István, a kutatás vezetője elmondta, a vizsgálathoz egy speciális, a tudományos kutatások terén úttörő eszközre, úgynevezett szuperrezolúciós mikroszkópra volt szükség. Ez a találmány tavaly Nobel-díjat ért, bár még csak pár éves fejlesztésről van szó. Egy uniós pályázat megnyerésével az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetéhez került Európa első ilyen eszköze. Ennek segítségével egyszerre 6-8-10 fehérjét is lehet vizsgálni, megfelelő felbontásban. Ez áttörést jelent az idegrendszeri és mentális betegségek eredetének feltárásában is.
Nincs olyan, hogy könnyű drog
„A kollégáim azért lepődtek meg, mert a biológiában egy 25-30 százalékos változás is nagyon fontos, ebben a kísérletben pedig a receptorok 85 százaléka eltűnt. A teljes helyreállás pedig hat hetet vett igénybe” – fogalmazott a professzor. A kísérletben – amely a kannabiszkutatók standard modellje évtizedek óta – az egerek hat napon keresztül kaptak THC-t. Tekintve, hogy a legnépszerűbb európai fesztiválok körülbelül ennyi ideig tartanak, Katonáék a jelenséget „rockfesztivál-paradigmá”-nak becézik. A kutatókat a kísérlet végén sokkolta, hogy a ’90-es években jellemző, a mainál alacsonyabb, 3-4 százalékos THC-tartalmú kannabisztermékek is szinte teljesen lesöpörték e kulcsfontosságú szabályozó fehérjéket az idegvégződésekről.
A THC agyra gyakorolt hatásaival kapcsolatban a kutatásvezető elmondta: ők rágcsálókon kísérleteztek, és az, hogy a THC pontosan mit okoz az emberben, függhet a marihuána típusától, a használat gyakoriságától, sőt még a fogyasztó genetikájától is. Egy korábbi amerikai kutatás során olyan kannabiszfogyasztók agyát vizsgálták, akik 10-12 éven át napi 10 füves cigit szívtak, és kiderült, hogy bizonyos agyterületeiken jelentősen csökkent a receptorok száma. Ilyen agyterület például a hippokampusz, mely a tanulásért, memóriáért, az információk lexikonszerű tárolásáért felel.
És hogy miért okoz mégis kellemes hatást a füvezés? Az agyban van egy jutalmazó rendszer, mely az energiaigényes tevékenységek folytatására ösztönöz. Ennek az egyik kulcsa a dopamin, ezt szokták boldogsághormonnak nevezni, pozitív élmény hatására ez szabadul fel az ember agyában. A dopamint termelő sejtek általában „gátlás” alatt vannak. A kannabisz azonban lekapcsolja a gátló idegvégződéseket, így a dopamin elönti az agyat. Katona István megjegyezte, a drogok „alattomossága” éppen ez: minimális energiabevitellel óriási hamis jutalomérzetet keltenek. A dopamin ráadásul megerősíti a viselkedés során éppen aktív szinapszisokat, vagyis az agyban rögzül az a bizonyos viselkedés. A drogfüggőséget éppen azért nehéz gyógyszerrel kezelni, mert nem lehet az összes„emléknyomot” kiradírozni az agyunkból, az a személyiségünk elvesztését jelentené. A dopamin felszabadulásával járó viselkedések pedig beleégnek a személyiségbe, mint egy ösztönös cselekvés, mely még a táplálkozási ösztönt is felülírja esetenként.
Ez a magyarázata annak, hogy a kannabisztól is ugyanúgy függővé lehet válni, nem véletlen, hogy a rendszeres használók 9 százaléka függő. Általában a szenvedélybetegséget okozó anyagokra is igaz, hogy akik kamaszkorban kezdik, azok jóval nagyobb veszélyben vannak: 50 százalék eséllyel válnak függővé. Ennek az az oka, hogy 21 éves korig zárul le a szinapszisok fejlődési stádiuma például a homloklebenyben, ahol a döntéshozatali központunk is van. Tehát, ha valaki 14 éves korától kezdve heti rendszerességgel sörözik, akkor az agy végleges struktúrája úgy alakul ki, hogy ez a szokás „beég” oda.
Katona István ugyanakkor nem ellenzi a THC orvosi használatát, bár óvatosságra int. Ezt egy Charlotte nevű kislány esetével magyarázza, aki egy mutáció által kiváltott betegség miatt heti 300 epilepsziás rohamtól szenvedett, és egyik hagyományos gyógyszer sem működött nála. A gyermek anyja hallott arról, hogy a kannabisznak lehet görcsoldó hatása. A kannabisz hatására a lány rohamainak száma havi háromra csökkent. Miután elterjedt a szenzációs hír a médiában, több száz család Coloradóba utazott, ahol legális a kannabisz, de kiderült, hogy csak néhány gyereknél használt ugyanez a kannabisz törzs – sajnos volt, akinek rosszabbodott is az állapota. Közben ezek a családok otthagyták a klasszikus gyógyítási útvonalat és a korábbi egzisztenciájukat is.
Katona szerint életveszélyes az a hiedelem, hogy a marihuána csodaszer, és mindenre jó. Logikailag ugyanúgy kell kezelni, mint bármilyen más gyógyszert: csak arra a betegségre és abban a dózisban, amelyben igazolt a hatékonysága. Napjainkban elismert, hogy – tízszeres hígítású, gyógyászati dózisban – használható a multiplex sclerosis kezelésében, fájdalomcsillapítóként végső stádiumban lévő AIDS-es és rákos betegeknél, valamint hányáscsillapítóként és az anorexia ellen is. Ennek az a magyarázata, hogy feltehetőleg sokkal több THC-receptor van azokon az idegsejteken, melyek szabályozzák ezeket a jelenségeket.
A drogliberalizációval kapcsolatban a professzor hangsúlyozta: az, hogy mi legális, az adott közösség döntése, és nem a biológusoké. A legutóbbi tanulmányuknak szerinte két fő üzenete van. Az első, hogy nem mindegy, mekkora dózisban jut THC az ember szervezetébe. „Senki nem akarja, hogy egy finomhangoló receptor eltűnjön a szinapszisairól. A legtöbb ezzel foglalkozó szakember visszasírja a hippikorszakot, amikor 1-2 százalék volt a füves cigi THC-tartalma, akkor terjedt el az a nézet, hogy ez egy veszélytelen anyag. Ma 10-13 százalék között van a THC-tartalom, és erre egyetlen kutató sem mondja azt, hogy hasznos. Több olyan, a szakirodalomban leírt esetről tudunk, hogy 20-30 százalékos kannabisz hatására emberek levágták a nemi szervüket, vagy öngyilkosok lettek egy pszichotikus paranoiás roham következtében” – mondta Katona István.
A másik fő üzenet, hogy az általuk vizsgált molekuláris folyamat egerekben visszafordítható, hat hét után helyreáll a receptorok száma. Ugyanakkor más, embereken végzett vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a tanulásért és emlékezésért felelős hippokampuszban néhány hét után még nem állt helyre a receptorszint, és ezzel párhuzamosan a vizsgálati időszak alatt több olyan értelmi képesség teljesítménye romlott, aminek a kódolása a hippokampuszban történik.
Bár az Európa elnevezést az ókori görögök adták kontinensünknek, a szó a mai értelemben csak a felvilágosodás idején terjedt el. A modern Európa-fogalmat kezdettől fogva a keresztény meghatározás...
A magyar atlétika az ötödik legeredményesebb sportág Magyarországon, mégsincs olyan központja, amely segíthetné a továbblépést. Pedig egy ilyen stadion nemcsak az élsportnak, hanem a tömegsportnak...
A tiltakozások hatására nemrég lépett vissza a kormány az egyetemi, főiskolai felvételinél előírt középfokú nyelvvizsga követelményétől. Vélhetően ezért is bizakodók azok a szervezetek, melyek...
Csaknem egymillió külföldön élő román állampolgár szavazott a múlt hétvégi román elnökválasztáson – többségük a győztes Klaus Iohannisra. A diaszpóra politikai súlya akár az RMDSZ parlamentbe...
Az elmúlt hat évben, a 2014-es kijevi tömegtüntetések óta Ukrajna nagyobb változáson esett át, mint az azt megelőző három évtizedben. A humoristából lett ukrán államfőhöz, Volodimir Zelenszkijhez...
Világszerte negyedóránként mintegy 20 ember veszíti életét olyan baktériumok miatt, amelyek ellenállóvá váltak a ma ismert gyógyszerek többségével vagy akár mindegyikével szemben. Ez a szám az...
Szinte soha nem adnak páros interjút, ezért külön beszélgettünk velük. A Levente Péterrel készült interjú után következzék tehát a feleség és alkotótárs, Döbrentey Ildikó író, aki többek közt el...
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!